Cabernet sauvignon (V. vinifera L.) üzüm çeşidinde farklı yönlerden uygulanan yaprak almanın kalite özellikleri üzerine etkileri
The effects of leaf removal applied from different sides of grapevine on quality characteristics in Cabetnet sauvignon (V. vinifera L.) grape variety
- Tez No: 258677
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMİR KÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma 2008 yılı vejetasyon döneminde Tekirdağ ilinde Umurbey Şarapçılığa ait üretim bağlarında gerçekleştirilmiştir.Deneme materyali olarak 5BB anacı üzerine aşılı Cabernet Sauvignon üzüm çeşidi kullanılmıştır. Çalışmada sıraları kuzey-güney doğrultusunda yönlendirilmiş Cabernet Sauvignon üzüm çeşidi asmaların sırasıyla sağ taraf, sol taraf, sağ + sol taraf ve kontrol olmak üzere çeşitte tane gelişiminin 2 farklı döneminde (iri bezelye dönemi ve ben düşme döneminden 7-10 gün önce) yaprak alma işlemi yapılmış ve bu uygulamalarının Cabernet Sauvignon üzüm çeşidinin kalite özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Denemede suda çözünebilir toplam kuru madde ı, toplam asit, tanen, toplam antosiyanin, toplam fenolik bileşik miktarı ile ve salkım ve taneye ilişkin özellikler dikkate alınmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, Tekirdağ ekolojik koşullarında sıraları kuzey-güney doğrultusunda Cabernet Sauvignon üzüm çeşidi asmalarda başta batı ve doğu + batı tarafından yapılan yaprak alma işlemlerinin kontrole göre salkım kalite özellikleri üzerinde olumlu etkileri olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in production vineyards belonged to Umurbey Winery in Tekirdag province during the 2008 vegetation period.Cabernet Sauvignon grape variety, grafted on 5BB rootstock, was used for experiment material. In the study, leaf removal was respectively performed from four different ways of grapevine (from sides of right, left, both right and left and control), which were directed from north-south way at two different stages of berry developments (huge pea size and 7-10 day before vèrasion) and the effects of these application on quality characteristics of Cabernet Sauvignon grape variety were examined. In the experiment, it was paid attention to total soluble solids in water, total acidity, tannin, total anthocyanin, total phenolic compound content and characteristics related to cluster and berry.According to research findings, it was determined that leaf removals mainly from west side and both east and west sides, leaf removals from different directions of grapevines than control which were directed from north-south way under Tekirdag ecological conditions had positive effects on cluster quality of variety.