Cabernet-sauvignon (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidinde bazı abiyotik streslerin primer ve sekonder metabolitlere etkileri
The effects of some abiotic stresses on primary and secondary metabolits in CV. cabernet-sauvignon (Vitis vinifera L.)
- Tez No: 723334
- Danışmanlar: PROF. DR. ELMAN BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağ Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Araştırmada, 2017 ve 2019 yıllarında Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesi Karaevli köyü Derince Mevkii'de Bar-El Şarapçılık Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. ait deneme bağında bulunan 110R anacı üzerine aşılı 15 yaşındaki Cabernet-Sauvignon üzüm çeşidi kullanılmıştır. Araştırmanın amacı; 3 farklı zamanda uygulanarak (ben düşme, ben düşme-hasat ve hasat zamanı) 5 gün süre ile sabah ve akşam olmak üzere canlı omcalar üzerine, 1 Kontrol, 3 abiyotik stres uygulaması (darbe, yaprak yaralama, UV-C) yapıldıktan sonra meydana çıkacak savunma mekanizması ile gelişen, primer ve özellikle sekonder metabolitlerin biyosentezi ve etkileri üzerine çalışmaktır. Uygulama şekillerinde ise; kontrol, darbe (plastik çekiç ile 08:00'da birkez ve 19:00'da 1 kez 1 dakika süreyle), yaprak yaralama (yaprakların çubuk ile yaralanması) ve UV-C (08:00'de ve 19:00'de 1 kez 1 dakika) bazı uygulamalar sabah ve akşam, bazı uygulamalar da 1 kez yapılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak; tüm stres uygulamaları, primer metabolitler üzerinde istatistiki düzeyde bir etki yaratmamıştır. Sekonder metabolitler yapılan üç uygulamadan da etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research, in 2017 and 2019, and a 15-year-old Cabernet-Sauvignon grape variety grafted on 110R rootstock in the trial vineyard of Bar-El Winery.company was used. Purpose of the research; after applying 1 Control, 3 abiotic stress applications (impact, leaf injury, UV-C) on live vines for 5 days, morning and evening, by applying at 3 different times (veraison, veraison-harvest and harvest time). To study the biosynthesis and effects of primary and especially secondary metabolites that develop with the defense mechanism that will emerge. In terms of application; control, impact (once at 08:00 and 1 time at 19:00 for 1 minute with a plastic hammer), leaf wounding (injury of leaves with sticks) and UV-C (1 time at 08:00 and 19:00 for 1 minute) some applications in the morning and in the evening, some applications were carried out once. As a result; all stress treatments did not have a statistically significant effect on primary metabolites. Secondary metabolites were affected by all three treatments.