Üzüm kabuğu çayı üretimi ve özelliklerinin belirlenmesi
Production of grape skin tea and determination of its properties
  1. Tez No: 998951
  2. Yazar: SELİN UZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, üzüm işleme endüstrisinin yan ürünü olan üzüm kabuklarının sıfır atık ve sürdürülebilirlik yaklaşımı çerçevesinde fonksiyonel çaya dönüştürülme potansiyeli araştırılmıştır. Çalışmada, Cabernet Sauvignon, Madame Jean Mathiasz, Hamburg Misketi (Vitis vinifera L.) ve Isabella (V. labrusca × V. vinifera melezi) olmak üzere farklı fenolik ve aromatik profillere sahip dört üzüm çeşidi kullanılmıştır. Hammaddeler fırın kurutma (50°C) ve açık alanda gölgede kurutma yöntemleriyle kurutulmuş; 2 ve 3 g/100 mL demleme oranlarında infüzyonlar hazırlanmıştır. Fizikokimyasal özellikler, mikrobiyolojik kalite, biyoaktif bileşen miktarları (toplam fenolik madde, antosiyanin, tanen, antioksidan aktivite), renk değerleri (CIE L*a*b*) ve duyusal nitelikler incelenmiştir. Hamburg Misketi, kurutulmuş kabukta (37455 mg GAE/kg KM) ve infüzyonlarda (972,2 mg GAE/L) en yüksek toplam fenolik madde, tanen (0,97 g TA/L) ve antioksidan aktivite (3,18 mmol TE/L) değerleriyle öne çıkmıştır. En yüksek antosiyanin içeriği (115,8 mg/L) ise Cabernet Sauvignon çeşidinde tespit edilmiştir. Fırın kurutma mikrobiyal yükü güvenli seviyelerde tutarken, açık alanda gölgede kurutma geç hasat edilen Isabella çeşidinde küf gelişimine (4,57 log kob/g) neden olmuştur. Bununla birlikte ısıl işlem, hücre duvarı geçirgenliğini artırarak biyoaktif bileşenlerin infüzyona geçişini olumlu etkilemiştir. Duyusal değerlendirmelerde Isabella ve Cabernet Sauvignon ön plana çıkarken, 3 g/100 mL demleme oranı daha yoğun lezzet profiliyle tercih edilmiştir. Sonuç olarak, fenolik bileşiklerce zengin üzüm kabuğu artıklarının kafeinsiz, antioksidan bakımından zengin fonksiyonel çaya dönüştürülebileceği ve bu yaklaşımın hem gıda yan ürünlerinin değerlendirilmesi hem de fonksiyonel içecek endüstrisine katkı sağlayabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the potential of converting grape skins, a by-product of the grape processing industry, into functional tea was investigated within the framework of zero waste and sustainability approaches. In the study, four grape varieties with different phenolic and aromatic profiles, namely Cabernet Sauvignon, Madame Jean Mathiasz, Muscat Hamburg (Vitis vinifera L.), and Isabella (V. labrusca × V. vinifera hybrid), were utilized. Raw materials were dried using oven drying (50°C) and open-air shade drying methods; infusions were prepared at brewing ratios of 2 and 3 g/100 mL. Physicochemical properties, microbiological quality, bioactive component amounts (total phenolic content, anthocyanin, tannin, antioxidant activity), color values (CIE L*a*b*), and sensory attributes were examined. Muscat Hamburg stood out with the highest total phenolic content, tannin (0.97 g TA/L), and antioxidant activity (3.18 mmol TE/L) values in dried skins (37,455 mg GAE/kg DM) and infusions (972.2 mg GAE/L). The highest anthocyanin content (115.8 mg/L) was determined in the Cabernet Sauvignon variety. Oven drying maintained the microbial load at safe levels, whereas open-air shade drying caused mold growth (4.57 log CFU/g) in the late-harvested Isabella variety. Furthermore, thermal processing positively affected the extraction of bioactive components into the infusion by increasing cell wall permeability. In sensory evaluations, Isabella and Cabernet Sauvignon came to the fore, while the 3 g/100 mL brewing ratio was preferred due to its more intense flavor profile. Consequently, it was demonstrated that phenolic-rich grape skin residues can be converted into caffeine-free, antioxidant-rich functional tea, and this approach can contribute to both the valorization of food by-products and the functional beverage industry.