Tekirdağ ilinde bağ alanlarının değişiminin yıllar bazında incelenmesi ve Tekirdağ - Şarköy ilçesinde topoğrafik açıdan uygun yeni bağ alanlarının coğrafi bilgi sistemleri (CBS) ile belirlenmesi
The determination of the alteration of vineyards in tekirdağ and evaluation of topographicly appropriate vineyard areas in Tekirdağ - Şarköy district by geographic information systems (GIS)
- Tez No: 258688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ALBUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada Tekirdağ ilinin son 10 yıl içindeki bağ alanlarının değişiminin saptanması ve Şarköy ilçesinde asmanın topoğrafya ve iklim istekleri doğrultusunda uygun bağ alanlarının tespiti amaçlanmıştır. Bu amaçla bağ alanlarının belirlenmesinde 2000 yılına ait Landsat 7 TM ve 2008 yılına ait ASTER ve Quickbird uydu görüntülerinden faydalanılmıştır. Bağ alanı olarak 2000 yılında 22 676,5 da ve 2008 yılında 24 863,35 da olarak belirlenmiştir. Arazi çalışmalarında mevcut bağların koordinatlarının belirlenmesinde metre hassasiyetli Crescent A100 DGPS aleti kullanılmıştır. Şarköy ilçesinin topoğrafik yapısının tanımlanmasında ise 2008 yılına ait 2 adet ASTER uydu görüntüsünden faydalanılmış ve bölgeye ait 1/25000 ölçekli sayısal haritalar kullanılmıştır. Bu görüntülerin bilgisayar ortamına aktarılmasında ERDAS Imagine Professional 9.1 ve sayısal analizlerinin elde edilmesinde ArcGIS yazılımı kullanılmıştır. Yapılan değerlendirmede eğim oranları kapladığı alanlar sırasıyla %0 - %5 arası 136,51 km2 ve %30'dan büyük 309,29 km2 olarak belirlenmiş, bakı analizinde ise güney, güneybatı ve güneydoğuya bakan yönler toplam alanın % 34'ünü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The evaluation of the alteration in vineyards of Tekirdağ in recent decade and determination of the eligible vineyards according to topographic and climatic requirements of Şarköy district was aimed at this Project. Satellite images of Landsat 7 TM taken in 2000 and ASTER ve Quickbird in 2008 were used and the coordinates of existing vineyards was assessed using Crescent A100 DGPS. Vineyard area was arranged in 2000 as 22 676,5 da and in 2008 as 24 863,35 da. Topographic character of Şarköy was defined through analyse of 2 ASTER satellite images taken in 2008 and numeric maps of the region scaling 1/25000 was also used. These images were transferred to computer with ERDAS Imagine Professional 9.1 program and numeric analyses were obtained using ArcGIS software. Thus economically valuable new varieties could be added. The slope rates were evaluated due to size, and these values were respectively between %0-%5 136,51 km2 and larger than %30 309,29 km2. According to aspect analysis it was seen that directions sided throuhg south, southeast, southwest covered %34 of the total area.