Tekirdağ ilinde kanolada zararlı Ceutorhynchus assimilis Paykul'a beta cyfluthrin ve acetamiprid'in etkileri üzerinde araştırmalar
Studies on effect of pest Ceutorhynchus assimilis(Paykul) beta cyfluthrin and acetamiprid on canola in Tekirdağ city
  1. Tez No: 258689
  2. Yazar: NERGİZ ESENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ÖZDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Ziraat, Chemistry, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Kanola Trakya başta olmak üzere tüm Türkiye'de yayılan önemli bir yağ ve kışlık münavebe bitkisidir. Kanola'da zararlı birçok böcek türü bulunmaktadır.Bunlardan C. asssimilis'e bölgemiz Tekirdağ'da yaygın olarak rastlanmaktadır. Bu çalışma ile yakın gelecekte çiftçilere etkili bir kimyasal ilaç sunmak hedeflenmiştir. Araştırmada Betacyflutrin ve Acetamiprid aktif maddeli ilaçlar kullanılmıştır. İlaçlamalara kanolanın % 50 ve % 70 çiçeklenme döneminde başlanmıştır. Her iki denemedede ilk ilaçlamadan 7 gün sonra 2. ilaçlama yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre beta cyflutrin aktif maddeli ilaç % 50 ve % 70 çiçeklenme döneminde başlayan denemelerde devamlı % 90 üzerinde etki göstermiştir. Hasattan önce alınan harnup örneklerinde de en düşük zarar oranı beta cyfluthrin etkili maddeli ilaçla elde edilmiştir. Acetamiprid aktif maddeli ilaç ise hem erginlerin ölüm oranları hem de harnuplarda meydana gelen zarar oranı açısından beta cyfluthrin aktif maddeli ilaca göre daha az etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Canola is an important oil and winter crop rotation plant spread throughout Turkey, primarily in Thrace. There are many pest species on the canola. C. asssimilis, one of these pests, is widely seen in our Tekirdağ region. This study aims to provide an effective chemical insecticide to farmers in the near future. Beta cyfluthrin and acetamiprid active ingredient insecticides were used in this study. Application started at the 50 % and 70 % flowering stage of canola. And at both trials the second application was performed 7 days after the first insecticide application. According to the study findings, beta cyfluthrin active ingredient consistently showed an effect of more than 90 % at the trials started in 50 % and 70 % flowering stage. The lowest pest rate is achieved by beta cyfluthrin active ingredient in pod samples taken before the harvest. Acetamiprid active ingredient was found less effective than the beta cyfluthrin active ingredient in terms of both death rates of adults and loss rate occurred in pods.