Süs bitkileri yetiştiriciliğinde damla sulama uygulamalarında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
The drip irrigation application problems and suggestions of ornamental plants
- Tez No: 258701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Sakarya yöresinde damla sulama yöntemi uygulanan ve süs bitkileri yetiştiriciliği yapılan 10 adet işletmede, sulama sistemleri incelenmiş, mevcut sulama durumu ortaya konmuş, mevcut koşullar göz önüne alınarak damla sulama sistem unsurları yeniden boyutlandırılmış ve sonuçlar mevcut sulama uygulamalarıyla karşılaştırılmıştır.Araştırma sonucunda bitkinin tükettiği su miktarı, uygulanacak sulama suyu miktarı, sulama süresi, sulama zamanı gibi ön projeleme faktörlerinin doğru olarak elde edilmesinin, sistemin başarısı için kaçınılmaz olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, üniform bir su uygulaması için uygun damlatıcı aralığının doğru olarak seçilmesi, bunun için de toprağın infiltrasyon hızının ölçülmesi gerektiği üzerinde durulmuştur. Ayrıca, sulama alanlarında gerekli işletme birimleri, lateral, manifold ve ana boru çapları, kontrol birimi unsurları ve pompa birimi unsurlarının toprak-bitki-atmosfer ve su ilişkilerinin irdelenmeden uzman olmayan kişiler tarafından projelendiği belirlenmiştir. Diğer yandan, araştırma alanlarında yapılan incelemelerde süs bitkileri yetiştiriciliği yapan çiftçilerin damla sulama yöntemi hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları da gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the drip irrigation systems of 10 different farms in Sakarya region were evaluated, the system components were redesigned by taking present conditions and the results obtained were compared with the irrigation applications.As a result of this study, the consumption of plant water amount, the amount of irrigation water, irrigation duration, irrigation time factors accurate as to obtain the system for success were determined to be unavoidable. Besides, for the irrigation uniformity, appropriate emitter spacing must be selected and for that the soil infiltration rate must have been measured Also, application units, lateral, manifold and the main pipe diameters, control unit and pump unit elements were identified by people not expert on the project with not taking the soil-plant-atmosphere water relations. On the other hand, research done in the fields of farmers in the cultivation of ornamental plants on the drip irrigation method also has been observed not have enough information.