Videolarda içerik dizinleme amaçlı çizge kuramsal sahne sezme
Graph theoretical scene detection for content indexing in videos
- Tez No: 258727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA TELATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çoklu ortam verisinin organize edilmesinde dizinleme ve geri erişimi önemli bir konudur. Özellikle video alanında, düşük ve yüksek seviyeli zamansal video bölütleri video veritabanlarının organize edilmesi ve yönetilmesi için önemli bir rol oynarlar. Bu çalışmada, yüksek seviyeli zamansal video bölütlerinin sezilmesi için çizge kuramsal üç video sahne sezme yöntemi önerilmektedir: Çizge temelli çok seviyeli video sahne sezme, çizge üleştirme temelli video sahne sezme ve baskın kümeler ile video sahne sezme. Her bir yöntemde ağırlıklı ve yönsüz bir çizge kurulmaktadır. Önerilen video sahne sezme yöntemleri ile yapılan deneysel çalışmalarda, insan yardımı olmadan video sahnelerinin düzenlenmesi için umut verici sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Indexing and retrieval is an important topic in organizing of multimedia data. Especially for video domain, the low and high level temporal video segments play an important role to organize and manage the video databases. In this study, graph theoretic three video scene detection methods are proposed to detect high-level temporal video segments: Graph-based multilevel video scene detection, graph partition based video scene detection and video scene detection using dominant sets. A weighted undirected graph is constructed for each method. At the experimental studies using the proposed video scene detection methods, the promising results were obtained in order to organize video scenes without human intervention.