EBA okuyorum yazıyorum modülünde yer alan videoların Türkçe dersi öğretim programı ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship of the videos in the EBA reading, writing module with the Turkish lesson curriculum
- Tez No: 746368
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÇETİN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulmuş sosyal bir eğitim platformu olan Eğitim Bilişim Ağı içerisinde yer alan İlkokul Oku-yorum Yazıyorum modülüne ait ders videolarının Türkçe Dersi Öğretim Programı ile olan eşgüdümlülüğünü belirlemektir. Araştırmanın verileri Eğitim Bilişim Ağı'nda İlkokul Okuyorum Yazıyorum modülünün 2020 yılına ait olan videolardan elde edilmiştir. Bu kapsamda 43 adet video ve bu videolarda yer alan 19 öğretmen, Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda yer alan kriterlere göre değerlendirilmiştir. İlgili videolar araştırmacı tarafından ikişer kez izlenmiş olup güvenirliği artırmak için eş kodlayıcı tarafından da izlenmiştir. Bu çalışma nitel bir çalışma olup; videolardan elde edilen veriler doküman analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda Eğitim Bilişim Ağı'nda yer alan videoların içeriklerinin ilgili öğretim programında yer alan kazanım ve uygulamalar ile uyumuna bakılmıştır. İlk okuma yazmaya hazırlık aşamasında gerekli olan hatırlatmaların yapılmadığı, dinleme eğitimi çalışmaları kapsamında yetersizliği olan öğrencilerin tespitinin eksik olduğu, küçük parmak kasların gelişiminde gerekli olan çizgi ve boyama çalışmaları gibi bazı etkinliklere yer verilmediği görülmüştür. Noktalama işaretlerinin ve pekiştirme çalışmalarının yetersiz olduğu, akıcı okuma çalışmaları kısmında yer alan uygulamalarda eksiklikler saptanmıştır. Buna bağlı olarak içeriklerin; kazanım ve uygulamaları birebir olarak karşılamadığı ve içerik ile videolar arasında uyumsuzluklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the coordination of the course videos of the Primary School Reading, Writing module within the Education Informa-tics Network, a social education platform created by the Ministry of National Educa-tion, with the Turkish Course Curriculum. The data of the research were obtained from the videos of the year 2020 of the Primary School Reading, Writing module in the Education Information Network (EBA). In this context, 43 videos and 19 teachers in these videos were evaluated according to the criteria in the Turkish Lesson Curricu-lum. Related videos were watched twice by the researcher and were also watched by the co-coder to increase reliability. This study is a qualitative study; The data obtained from the videos were analy-zed with the document analysis method. As a result of the study, the compatibility of the content of the videos in the Education Information Network with the acquisitions and practices in the relevant curriculum was examined. It was observed that the neces-sary reminders were not made in the first literacy preparation stage, the identification of students with disabilities within the scope of listening training activities was in-complete, and some activities such as line and painting exercises necessary for the development of the little finger muscles were not included. It has been determined that punctuation marks and reinforcement studies are insufficient and there are deficiencies in the applications in the fluent reading studies section. Accordingly, the contents; It has been determined that the acquisitions and applications do not meet exactly and there are inconsistencies between the content and the videos.