Anadolu'da bulunan bazı arekeolojik eserlerin lüminesans yöntemi kullanarak tarihlendirilmesi
Dating of some archeological traces in Anatolia by using method of luminescence
- Tez No: 258731
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NİYAZİ MERİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çevresel dozimetri çalışmalarında, arkeolojik, jeolojik malzemelerin tarihlendirilmesinde lüminesans yöntemler yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Bu çalışmada Mardin ilindeki tarihi yapılarından alınan örneklerde Optik Uyarmalı Lüminesans (OSL) ve Termolüminesans (TL) yöntemleri ile yaş tayinleri yapılmıştır. Bu çalışma için yöredeki tarihi yapıların seçilmesinin sebebi; yapılış tarihi konusunda yazlı kayıtlar bulunmayışıdır. Deneylere başlamadan önce OSL, alfa sayım sistemlerinin ve beta kaynağının kalibrasyonu yapılmıştır. Bazı malzemelerin XRD spektrumları çekilmiş ve tarihlendirmeye uygun olup olmadığı kontrol edilmiştir. Malzemelerden polimineral ince tanecikli numuneler hazırlanmış, OSL ve TL sistemleriyle okumaları yapılmıştır. Çalışmada eşdeğer dozlar, çok tablet ilave doz (MAAD) ve tek tablet yenileme (SAR) yöntemleri izlenerek bulunmuştur. Yıllık dozu belirlemek için, X Işını Spektroskopileri, düşük seviye alfa sayım sistemi kullanılmıştır. Numunelerin yaş değerleri, eşdeğer dozun (ED) yıllık doza (YD) bölünmesiyle hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The luminescence methods are widely used techniques for environmental dosimetry anddating archeological, geological materials. In this study, age determination of thesamples taken from historical buildings in the Mardin and Nusaybin was carried outwith Optically Stimulated Luminescence (OSL) and Thermoluminescence methods.In this study, choice of historical buildings in the region of reason is absent of written records. The calibrations of OSL, Alpha Counter Systems and beta source were done before the experiments. Some materials were taken of XRD spectrum and it was check to be appropriateness? for dating. The polimineral fine grain samples were prepared from materials, luminescence measurements were carried out in OSL and TL readers. Equivalent doses were determined by following of Multiple aliquots additive dose (MAAD) and single aliquot regeneration (SAR) methods in the study. In order to determine annual dose, X ray spectrometry, low level alpha counter system were used. Age values of the samples were calculated with paleodose divided by annual dose.