Silisyum yüzeyinde toplanan atom veya molekülün atomik ve elektronik özellikleri
Atomic and electronic properties of atom or moleculer adsorbed on Si surface
  1. Tez No: 258736
  2. Yazar: ZEYNEP AYDUĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BORA ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezde, Si(001) ve Si(111) yüzeyleri üzerine fosfor (P) atom ve fosfin (PH3) molekülünün tutunması çalışıldı. Bu bağlamda, Si(001)?(1x2), PH3/Si(001)?(1x2), P/Si(001)?(1x2), P/H/Si(001)?(1x2), Si(001)?(2x2), PH3/Si(001)?(2x2), P/Si(001)?(2x2), Si(111)?(2x1) ve P/Si(111)?(2x1) yüzeylerinin atomik ve elektronik yapısı, sözde-potansiyel ve yoğunluk fonksiyonel teorisine dayanan ab-initio hesaplamaları ile incelendi. Ele alınan her bir model için yapısal anahtar parametreler hesaplandı. Hesaplamalar sonunda kararlı yapılara karşı gelen yüzey enerji bant yapısı çizildi. Ayrıca temel bant aralığında bulunan her bir yüzey bileşeninin kaynağını belirlemek için elektronik toplam ve kısmi yük yoğunlukları çizildi. Elde edilen sonuçlar literatürde bulunan deneysel ve teorik sonuçlarla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, adsorption of the phosphorus (P) atom and phosphine (PH3) molecule on the Si(001) and Si(111) surfaces have been studied. In this context, atomic and electronic structures of Si(001)?(1x2), PH3/Si(001)?(1x2), P/Si(001)?(1x2) P/H/Si(001)?(1x2), Si(001)?(2x2), PH3/Si(001)?(2x2), P/Si(001)?(2x2), Si(111)?(2x1) and P/Si(111)?(2x1) surfaces have been investigated by ab?initio calculations based on pseudopotential and density functional theory. Structural key parameters have been calculated for each model that has been considered. Surface energy band structures corresponding to the stable geometries have been plotted after calculations. Total and partial electronic charge densities have also been plotted to determine the source of each surface component taking place on the fundamental band gap. Results obtained have been compared with experimental and theoretical findings cited in the literature.