Antimon katkılı kalay oksit/bakır oksit/metal diyotların elektriksel ve optiksel özelliklerinin incelenmesi
The investigation of electrical and optical properties of antimony doped tin oxide/copper oxide/metal diodes
- Tez No: 258735
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı Antimon katkılı kalay oksit/Bakır oksit/Metal yapılarının optiksel, elektriksel ve yapısal özelliklerinin incelenmesidir. Bu amaçla, antimon katkılı kalay oksit (ATO) ince filmler püskürtme yöntemiyle ve bakır oksit (Cu2O) ince filmler kimyasal kaplama yöntemiyle büyütülmüştür. Filmlerin optiksel ölçümleri yapılmış ve yasak enerji bant aralıkları belirlenmiştir. İki nokta yöntemi kullanılarak, filmlerin aktivasyon enerjileri hesaplanmıştır. X-ışınları toz kırınım yöntemiyle filmlerin yapı analizleri yapılmıştır. p-tipi silisyum tek kristali ve ATO kaplı camlar üzerinde kimyasal kaplama yöntemi ile bakır oksit ince filmler büyütülmüştür. ATO/Cu2O diyotların oda sıcaklığında akım-gerilim ölçümleri yapılmıştır. p-tipi Si/Cu2O diyotların akım-gerilim-sıcaklık ve oda sıcaklığında 1 MHz frekansında kapasite-gerilim ölçümleri yapılmıştır. Film ve diyot ölçümlerini kullanarak p-tipi Si/Cu2O yapıya ait bant diyagramı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to investigate optical, electrical and structural properties of Antimony doped tin oxide/Copper oxide/Metal structures. To accomplish this goal, antimony doped tin oxide (ATO) thin films were grown by spray method and copper oxide (Cu2O) thin films were grown by chemical deposition method. Optical measurements of films were done and forbidden energy band gaps were determined. Using two point probe method, the activation energies of films were calculated. The structural analyses of films were done with x-rays powder diffraction method. Copper oxide thin films were grown by chemical deposition method on p-type single crystalline silicon and ATO coated glass substrates. The current-voltage measurements of the ATO/Cu2O diodes were done at room temperature. The current-voltage-temperature measurements and capacitance-voltage measurements at 1 MHz frequency and at room temperature of the p-type Si/Cu2O diodes were done. Band diagram belonging to the p-type Si/Cu2O structure was determined using film and diode measurements.