Damla yöntemiyle sulanan kavunda farklı sulama programlarının meyve verimi ve kalitesi üzerine etkileri
Effect of different irrigations programs on fruit yield and quality of melon under drip irrigation
- Tez No: 258754
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ankara Üniversitesi Ayaş Bahçe Bitkileri Araştırma İstasyonunda 2004, 2005 ve 2006 yürütülen bu çalışmada, sulanmayan deneme konusu (S0) yanında Kantalop Sally F1, Yuva ve Kırkağaç çeşidi kavunlara (Cucumis melo L.), damla yöntemi ile dikimden başlayarak çiçeklenme (S1), meyve oluşumu (S2), olgunlaşma (S3) ve hasat başlangıcına kadar (S4) sulama suyu uygulanmıştır. Uygulanan sulama programları, her üç çeşitte de sürgün sayısı, erkek ve dişi çiçek sayıları, meyve büyüklüğü üzerinde etkili olmamıştır. Ayrıca, sulama programlarının Kırkağaç ve Yuva çeşitlerinde meyve sayısı, Kantalop çeşidinde kuru madde, Kantalop ve Kırkağaç çeşitlerinde titrasyon asitliği ve Kantalop çeşidinde tat puanı üzerindeki etkileri de önemli bulunmamıştır. Her üç çeşitte de sulama sezonu uzadıkça sürgün uzunluğunun arttığı saptanmıştır. Sulama sezonu uzadıkça, Kantalop çeşidinde meyve sayısı, Kantalop ve Kırkağaç çeşitlerinde meyve verimi artmış, buna karşın, Yuva ve Kırkağaç çeşidinde kuru madde ve tat puanlarında düşme olmuştur. Sulamaların olgunlaşma periyodun da devam ettirilmesi, her üç çeşitte meyve ağırlığını, Yuva çeşidinde ise meyve verimini önemli düzeyde etkilememiştir.Araştırma alanı koşullarına göre, damla yöntemiyle sulanan Kantalop çeşidinde sulamaların hasat başlangıcına kadar (S4), Yuva ve Kırkağaç çeşitlerinde olgunlaşma başlangıcına kadar (S3) sürdürülmesini en uygun sulama programları olduğu önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the fields of the Horticulture Research Institute of Faculty of Agriculture, University of Ankara, in the vegetation season of 2004, 2005 and 2006. Beside non-irrigation treatment (S0), Cantaloupe Sally F1, Yuva and Kırkağaç cultivars of melon were full irrigated from transplantation until the beginning of flowering (S1), fruit set (S2), fruit ripening (S3) and harvest (S4).For all cultivars, the applied irrigation programs did not affect shoot number, male and female flower numbers per plant, and fruit size. While, shoot length increased with increasing the duration of irrigation season, hence seasonal irrigation water amount applied. Irrigation treatments did not significant affect fruit number per plant in Yuva and Kırkağaç, soluble solids content in Cantaloupe, titratable acidity in Cantaloupe and Kırkağaç, and ratings of sensory characteristic in Cantaloupe.An increment was found for fruit number per plant in Cantaloupe, and yield in Cantaloupe and Kırkağaç, however, reduction of soluble solids content in fruit flesh and ratings of sensory characteristic in Yuva and Kırkağaç were obtained. Continuing irrigation during ripening stage did not significantly affect fruit weigh in all cultivars and fruit yield only in Yuva.With regard to high yield and fruit quality, it has been suggested that irrigation until harvest in Cantaloupe and until fruit ripening in Yuva and Kırkağaç, under semi-arid climatic conditions and drip irrigation.