Ticari yeme mannan oligosakkarit (MOS) ve Vitamin B12 ilavesiyle sazan (Cyprinus carpio L. 1758) ve şabut (Tor grypus H. 1843) balıklarında büyüme performansı, vücut kompozisyonu, bağırsak ve karaciğer histolojisine etkisi ile şabut (Tor grypus H. 1843) balığının kültüre alınma olanakları
The effects of a commercial diet supplemented with mannan oligosaccharides (MOS) and Vitamin B12 on the growth performance, body composition, liver and intestine histology of common carp (Cyprinus carpio L. 1758) as well as adaptation of the shabbout (Tor grypus H. 1843) to culture conditions
- Tez No: 258755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada ticari yeme Mannan Oligosakkarit (MOS) ve Vitamin B12 ilavesiyle Sazan (Cyprinus carpio L. 1758) ve Şabut (Tor grypus H. 1843) balıkları 90 gün süreyle beslenmiştir. Balıklar 4 farklı gruba ayrılmıştır (Kontrol; A grubu MOS; B Grubu Vitamin B12; C Grubu MOS+Vitamin B12 karışımı). Farklı oranlarda MOS ve Vitamin B12 ilaveli yemlerle beslemenin Sazan (Cyprinus carpio) ve Şabut (Tor grypus) balıklarının büyümesi, canlı ağırlık ve toplam boy olarak büyüme, yaşama oranı, yem değerlendirme, kondisyon faktörü, protein etkinlik oranı, kan parametreleri histolojik değerlendirme, bağırsak ve karaciğer histolojisi gibi parametreler, üzerine etkileri araştırılmıştır.Canlı ağırlıkça en iyi büyüme Sazan balığında (Cyprinus carpio) MOS ve Vitamin B12 birlikte kullanılan C grupta (4,51 ± 0,13 g) olmuş, Şabut balığında (Tor grypus) ise en iyi Vitamin B12 beslenen B grubunda (4,15 ± 0,16 g) olmuştur. Boyca en iyi büyüme Sazan balığında (Cyprinus carpio) MOS ile beslenen A grubunda (6,68 ± 0,08 cm) iken, Şabut balığında (Tor grypus) ise Vitamin B12 ile beslenen B grubunda (7,71 ± 0,08 cm) olmuştur. Histolojik incelemede karaciğer hücrelerinde herhangi bir patolojik bozukluk görülmemiştir. MOS kullanılan gruplarda bağırsaktaki villuslerin uzunluk ve kalınlıklarında bariz bir artış gözlenirken MOS içermeyen diğer gruplarda bu organa ait herhangi bir değişiklik dikkati çekmemiştir. Kan parametreleri açısından gruplar arasında önemli bir fark olmadığı (p>0,05) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of varying levels of vitamin A and mannan-oligosaccharide (MOS) on, growth performance, live weight gain, fish size, survival rate, feed conversion ratio, condition factor, protein efficiency ratio, blood biochemical parameters, and liver and intestinal organ histology were investigated for 90 days in Carp (Cyprinus carpio L. 1758) and Shabbout (Tor grypus H. 1843) fed a commercial diet supplemented with Vitamin B12 and Mannan Oligosaccharide (MOS).Fish were separated into four groups. Three of the groups were designated as treatment groups (MOS, B12, and MOS combined with B12) and one as untreated control group.Highest live weight gain were observed in the Group C (4,51 ± 0,13 g) and Group B (4,15 ± 0,16 g) in Carp (Cyprinus carpio) and Shabbout (Tor grypus), respectively. Highest length gain were obtained in Group A (6,68 ± 0,08 cm) and Group B (7,71 ± 0,08 cm) in Carp (Cyprinus carpio and Shabbout (Tor grypus), respectively. No pathological defects in liver were obvious by histological examination. An obvious increase in length and thickness of villus were observed in the groups treated with MOS, but no histological alterations in liver were observed in non-MOS-treated groups.There were no significant differences among the four groups in terms of blood parameters (p>0,05).