Organik zeytin yetiştiriciliğine karar verme davranışı üzerinde etkili olan faktörlerin analizi
The analysis of factors which are effective on decision making behavior for organic olive cultivation
- Tez No: 258759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. COŞKUN CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Araştırma; organik zeytin üretiminin yoğun olarak yapıldığı İzmir, Aydın ve Çanakkale illerinde organik zeytin yetiştiriciliğine karar vermede etkili olan faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. İzmir, Aydın ve Çanakkale illerine bağlı olan ve organik zeytin yetiştiriciliği yapan 7 köyden basit tesadüfi örnekleme yöntemine göre seçilen 125 denek üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Organik zeytin yetiştiriciliğine karar vermede etkili olan faktörleri belirleyebilmek amacıyla, konvansiyonel zeytin yetiştiricileri de araştırma kapsamına alınmıştır. Organik zeytin yetiştiriciliği yapılan köylerde aynı zamanda konvansiyonel zeytin yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Bu köylerden 125 konvansiyonel zeytin yetiştiriciliği yapan deneklerle de anket çalışması gerçekleştirilmiştir.Organik zeytin yetiştiriciliğine karar vermede etkili olan faktörleri belirleme de lojistik regresyon yöntemi kullanılmıştır. Lojistik regresyon analizinin kullanım amacı, istatistikte kullanılan diğer model yapılandırma teknikleri ile aynıdır. En az değişkeni kullanarak en iyi uyuma sahip olacak şekilde bağımlı ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi tanımlayabilen ve istatistiksel olarak kabul edilebilir bir model araştırmada kurulmuştur. Modelde bağımlı değişken olarak organik zeytin yetiştiriciliği yapıp/yapmama, bağımsız değişkenler olarak da bireysel özellikler, işletme özellikleri ile bilgi kaynakları ele alınmıştır. Çıkan sonuçlara göre çeşitli senaryolar oluşturulmuştur.Organik zeytin yetiştiriciliğine karar vermede etkili olan faktörler bireysel özelliklerden gelir, işletme özelliklerinden arazi egenim biçimleri ve alet-makine varlığı anlamlı bulunmuştur. Ekonomik ve çevresel nedenler kurulan modelde anlamlı çıkan diğer faktörlerdir. Bilgi kaynağı olarak, formal bilgi kaynaklarından yararlanan deneklerin, informal bilgi kaynaklarından yararlanan deneklere göre organik zeytin yetiştiriciliğine karar verme olasılığının 333 kat daha fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research has been carried out to determine effective factors on decision making behavior for organic olive cultivation in the İzmir, Aydın and Çanakkale provinces where organic olive production is done intensively. The main data of this research have been gathered with the questionnaire forms from 250 respondents who were chosen with simple random sampling method from the 7 villages in İzmir, Aydın and Çanakkale provinces and which organic olive cultivation exist. The 125 respondents of 250 are organic olive producers and the other 125 respondents are conventional olive farmers. Conventional olive cultivation is made in the villages which are made organic olive cultivation as well.Logistic regression method has been used to determination of effective factors on decision making behavior of organic olive cultivation. The purpose of using logistic regression method is the same with other configuration techniques in statistics. It has been established a model which can be defined the relationship between dependent and independent variables in the manner that the best harmony by using minimum variable and which can be statistically acceptable. Organic olive cultivation making / unmaking behavior was considered as dependent variable; individual characteristics, agricultural enterprise characteristics and sources of information were considered as independent variables in the model. According to the results, it has been created various scenarios.It has been founded that ?income? from individual characteristics, ?type of land ownership? and ?machinery estates? from agricultural enterprise characteristics are significant factors on decision making for organic olive cultivation. The other significant factors are economic and environmental reasons in the model. It has been calculated that, making organic olive cultivation possibilities of respondents who are using formal information sources is 333 times higher than the respondents who are using informal information sources.