Tarım makineleri tahrikinde kullanılan yerli yapım mafsallı millerin güç iletimi ve güvenlik yönünden araştırılması
A research on some homemade drive shafts agricultural machinery, power drive and safety
- Tez No: 258760
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada, hareketin traktör kuyruk milinden makinalara aktarılmasında veya kendi yürür makinalarda gücün hareketli organlara iletilmesinde kullanılan mafsallı miller, kinematik olarak incelenerek işletme karakteristikleri ortaya konmuş ve mafsallı millerde yaşanılan kazalar incelenmiştir. Mafsallı millerin üretim ve kullanımında karşılaşılan sorunlar ve çözüm imkanları ortaya konmuştur.Mafsallı mil mahfazalarına uygulanacak aşınma ve dayanıklılık deneyleri için tasarımı yapılan sistemler, yerli ve Avrupa Birliği kaynakları kullanılarak Tarım Bakanlığı Tarım Alet ve Makinaları Test Merkezi Müdürlüğü bünyesinde kurulmuştur.Aşındırma ve dayanıklılık testlerinde, mafsallı mil mahfazalarında meydana gelen aşınma ve deformasyonlar incelenmiştir. Bu testler sonucu NBR materyalden imal edilen mafsallı mil en az aşınma ve deformasyon göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, operating characteristics of the drive shafts in terms of kinematics were exhibited that are used for motion transmission from power take-off (PTO) shaft to the machines and power transmission to the moving parts of the self propelled machines. Accidents were examined which occured during the operation of the drive shafts. Problems and their solution possibilities in the production and operation of the drive shafts were also revealed.Designed systems for wearing and durability tests to the guards of the drive shafts were founded within the scope of Republic Of Turkey Ministry Of Agriculture And Rural Affairs, Directorate of Testing Center of Agricultural Equipment and Machinery by using the domestic resources and the The Europian Community resources.Wearing and deformation on the guards of the drive shafts were determined during wearing and deformation tests which produced from different materials. The results of the tests were revealed NBR as the best material for the long life operation of the drive shafts guards.