Bazı hidrokolloidler ve yüzey aktif maddenin hamurun reolojik özellikleri ile dondurulmuş hamurun ekmek kalitesi üzerine etkileri
Effects of some hydrocolloids and surfactant on the rheological properties of dough and baking quality of frozen dough
  1. Tez No: 258775
  2. Yazar: BAŞAK SUNGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, Tip 550 ve Tip 850 buğday unlarına hidrokolloidler ile yüzey aktif madde karışım halinde ilave edilerek katkıların hamurun reolojik özellikleri ile dondurulmuş hamurun ekmeklik özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla Response Surface Methodology (RSM)-Yüzey Tepki Metoduna bağlı olarak Central Composite Design-Merkezi Bileşen Deseni oluşturulmuştur. Bu amaçla, her iki tip buğday ununa Guar gam, CMC ve LBG katkıları ile (%0.00, %0.50, %1.00 %1.50 ve %2.00) ile DATEM (%0.00, %0.25, %0.50, %0.75 ve %1.00) ilave edilmiştir. Bu katkıların, dondurulmadan (0) ve dondurularak depolanan (4, 8 ve 12 hafta süreyle) hamurlardan yapılan ekmeklerin kalitesi ve bayatlaması üzerine etkileri belirlenmiştir.Elde edilen sonuçlara göre, Tip 550 buğday ununda 12 haftalık dondurarak depolamanın sonunda, kombinasyonlar arasında en olumlu etkiyi genel olarak %0.5 Guar gam + %1.5 CMC + %1.5 LBG + %0.75 DATEM , Tip 850 buğday ununda ise %1.5 Guar gam + %1.5 CMC + %1.5 LBG + %0.75 DATEM göstermiştir. Bu kombinasyonların 12 haftalık dondurarak depolamanın sonunda katkı içermeyen örneğe kıyasla, hacim verimi, ekmeğin özgül hacmi, Dallmann değer sayısı değerleri ile bayatlamayı olumlu yönde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, central composite design according to response surface methodology was constructed to determine the effects of combination with hydrocolloids and surfactant added to Type 550 and Type 850 wheat flours on the rheological properties of dough and baking quality of frozen dough. With this aim in mind, Guar gum, CMC and LBG (0.00%, 0.50%, 1.00%, 1.50% and 2.00%) with DATEM (0.00%, 0.25%, 0.50%, 0.75% and 1.00%) were added to both types of wheat flours. Then, the effects of these additives on the quality and staling of the bread that were produced from unfrozen (0) and frozen doughs (4, 8 and 12 weeks of frozen storage) were determined.According to results, at the end of 12 weeks of frozen storage, the best results among the combinations were generally obtained with 0.5% Guar gum + 1.5% CMC + 1.5% LBG + 0.75% DATEM on the Type 550 wheat flour while 1.5% Guar gam + 1.5% CMC + 1.5% LBG + 0.75% DATEM on the Type 850 wheat flour. When compared to the control sample without additives, these combinations were observed to positively affect the loaf volume, spesific loaf volume, Dallmann value number and bread staling.