Farklı türden meyve sularının doğal sorbitol içeriği
Natural sorbitol content of fruit juices from different species
- Tez No: 258778
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Meyve sularının kimyasal bileşimlerin araştırılması, tağşişin ortaya konmasında kullanılan yaygın bir metottur. Bu çalışmada sorbitolun tağşişi belirlemede bir indikatör olarak kullanılıp kullanılamayacağı araştırılmıştır. Bunun için, farklı yöre ve çeşitlerden 9 farklı meyve türünden (kayısı, şeftali, vişne, ayva, elma, armut, portakal, nar ve üzüm) elde edilen toplam 96 meyve suyu örneği incelenmiştir. Bazı meyve suyu örneklerinin sorbitol içeriklerinin birbirinden oldukça farklı olduğu bulunmuştur. Bunun yanında, meyve sularının bazı önemli analitik özelliklerinin de (briks ve titrasyon asitliği) saptanması amaçlanmıştır.Beyaz üzüm ve portakal suyu örneklerinde sorbitol tespit edilemezken, kayısı, şeftali, vişne, ayva, elma, armut, nar ve siyah üzüm suyu örneklerinde sırasıyla, 11.9-44.0 g/L, 2.0-18.7 g/L, 20.2-44.2 g/L, 6.7-12.26 g/L, 2.0-5.1 g/L, 20.1-46.6 g/L, 0.058-0.203 g/L, 5.0-64.0 mg/L düzeyinde bulunmuştur. Portakal ve beyaz üzüm sularının sorbitol içermemesi nedeniyle, bu meyve sularına diğer meyvelerden olası bir tağşiş belirlenebilmektedir. Ayrıca, bulgulara göre, elma suyuna armut suyu katımı ve nar suyuna elma, armut ve vişne suyu katımının saptanabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Detection of juice to juice adulteration based on chemical composition studies is a common method used by food companies. This research investigated the use of sorbitol as an indicator of adulteration. For this work, 96 fruit juice samples obtained from 9 different fruit species (apricot, peach, sour cherry, quince, apple, pear, orange, pomegranate and grape) varities and regions were analyzed. It was found that sorbitol content of fruit juice samples were significantly different. Besides, it was aimed to determine some important analytical properties (soluble solid content and titrateble acidity) of these fruit juice samples.It was shown that the sorbitol content of apricot, peach, sour cheery, quince, apple, pear, pomegranate and black grape juice samples vary between 11.9-44.0 g/L, 2.0-18.7 g/L, 20.2-44.2 g/L, 6.7-12.26 g/L, 2.0-5.1 g/L, 20.1-46.6 g/L, 0.058-0.203 g/L, 5.0-64.0 mg/L respectively, while sorbitol weren?t detected in orange and white grape juice samples. Owing to not-including sorbitol, adulteration of orange and white grape with other fruits can be detected. In addition, adulteration of apple juice with apple and adulteration of pomegranate juice with apple, pear and sour cherry can be detected.