Mersin- Erdemli ekolojik koşullarında farklı dikenli incir genotiplerinin performanslarının belirlenmesi
Determination of performance of different prickly fig genotypes under Mersin- Erdemli ecological conditions
- Tez No: 900703
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENAP YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 49
Özet
Cactaceae ailesi, Pereskioideae, Opuntioideae ve Cactoidea adı verilen üç alt aileyi bünyesin de içermektedir. Ayrıca yaklaşık 1.600 türden oluşan bir gruba da kapsamaktadır. Amerika kıtası dikenli incirin anavatanı olarak kabul edilmektedir ve orijini ise Meksika'dır. Dikenli incir (Opuntia ficus indica L.), Adana, Antalya, Mersin, Osmaniye, Hatay ve Güney Ege kıyıları gibi bölgelerde doğal olarak yetişmektedir. Dikenli incir meyveleri, dikenli, tatlı ve çekirdekleri çoktur, ayrıca çok yıllık bir kaktüs bitkisi olarak bilinmektedir. Aroması kendine özgüdür. Dikenli incirde meyve et rengi kırmızıdan turuncuya, yeşilden sarıya kadar değişebilir. Vejetatif kısım, kladotlardan oluşmaktadır. Bu araştırmada Mersin- Erdemli ekolojik koşullarında farklı dikenli incir genotiplerinin performanslarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 2003 yılında genotiplerden meyve örnekleri alınmış ve pomolojik analizleri yapılmıştır. Genotiplere ait meyve sularında bazı biyokimyasal özellikler de belirlenmiştir. Sonuçta, dikenli incir genotiplerine ait meyve özelliklerinin geniş bir dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Bu genotipleri içinde özellikle 01Dİ07 genotipinin meyve pomolojik özellikleri yönünden üstün özelliklere sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Cactaceae family includes three subfamilies called Pereskioideae, Opuntioideae and Cactoidea. It also refers to a group of approximately 1,600 species. The American continent is considered the nativeland of the prickly pear and its origin is Mexico. It grows naturally in regions such as Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay, Antalya and the Southern Aegean coast. The plant can especially adapt to the weather conditions of our country. Prickly pear (Opuntia ficus-indica (L.) Mill.) has spiny, sweet fruits and many seeds, and is also known as a perennial cactus plant. Its aroma is unique. The flesh color of prickly pear fruits varies. It can range from red to orange to yellow to green. The vegetative part consists of cladodes. This research aimed to determine the performance of different prickly pear genotypes in Mersin-Erdemli ecological conditions. For this purpose, fruit samples were taken from the genotypes and pomological analyzes were performed in 2003. Some biochemical properties were also determined in the fruit juices of the genotypes. As a result, it was determined that the fruit traits of the prickly pear genotypes showed a wide distribution. Among these genotypes, especially the 01Dİ07 genotype was found to have superior characteristics in terms of fruit pomological traits