Isparta ili ve ilçeleri meyve bahçelerindeki Coccinellidae (Coleoptera) familyasına ait türlerin saptanması
The determination of laydbird species (Col.: Coccinellidae) on fruit trees in Isparta provincial and districts
  1. Tez No: 258785
  2. Yazar: MEDİNE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, Isparta ili ve ilçelerinde Coccinellidae (Coleoptera) familyasına bağlı türlerin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmada alınan örnekler; 2007-2008 yıllarında, il ve ilçelerdeki değişik habitatlara sahip, rastgele seçilen meyve ağaçlarından Steiner hunisi ve emgi tüpleri ile toplanmıştır.Çalışma sonucunda 20 cinse bağlı toplam 34 tür saptanmıştır. Bunlardan çalışmada Hyperaspis quadrimaculata, Tytthaspis sedecimpunctata, Scymnus levaillanthii ve Nephus caneparii'den birer örnek elde edilirken; Hippodamia variegata, Stethorus gilvifrons, Coccinella septempunctata, Exochomus quadripustulatus, Adalia fasciotapunctata revelierei, Scymnus rubromaculatus, Adalia bipunctata, Oenopia conglobata sırasıyla en çok rastlanan türler olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify species belonging to Coccinellidae (Coleoptera) in Isparta (province) provincial and districts. Samples were collected randomly from fruit trees and by strike method by using mouth aspirator tube in different habitats of Isparta Provinces in 2007-2008.According to results of the study, 34 species were identified belong to 20 genus. Among the species, it was obtained one sample from Hyperaspis quadrimaculata, Tytthaspis sedecimpunctata, Scymnus levaillanthii and Nephus caneparii; while some species such as Hippodamia variegata, Coccinella septempunctata, Exochomus quadripustulatus, Adalia fasciotapunctata revelierei, Scymnus rubromaculatus, Adalia bipunctata, Oenopia conglobata were found the most common species in Isparta.