Isparta ili Keçiborlu ilçesi ve çevresi kaya mezarları
The rock tombs of Isparta Keçiborlu and its region
  1. Tez No: 395847
  2. Yazar: SERDAR BERBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAŞKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
“Isparta İli Keçiborlu İlçesi ve Çevresi Kaya Mezarları”başlığı altında kaleme alınan bu tezin içeriğini, Prof. Dr. Mehmet Özsait başkanlığında 2010 yılı Isparta, Burdur, Antalya ve Konya İlleri ve İlçeleri Yüzey Araştırma çalışmaları esnasında tespit edilen kaya mezarları oluşturmaktadır. 2011 yılında Isparta Müze Müdürlüğü tarafından tescillenen bu mezarları, Isparta İli Keçiborlu İlçesi ve köylerinde bulunan altı adet kaya mezarı oluşturmaktadır. Çalışma Kılıç Kasabası'nda bulunan dört adet yeraltı oda mezarını da kapsamaktadır. Bilimsel yayını henüz yapılmamış olan söz konusu kaya mezarları, zamanın verdiği tahribat, kaçak kazılar ve toprak dolgu nedeniyle orijinal kontekstlerini büyük ölçüde yitirmişlerdir. Bu olumsuz duruma rağmen mezarların orijinal mimarilerini korumuş olmaları ve yöre bazında böyle bir çalışmanın olmaması nedeniyle tarihi, coğrafi, sosyo-ekonomik ve inanç sistemleriyle ilgili değerli bilgiler sunmuştur. Çalışmada ağırlıklı olarak işlenen konu mezarlarının tanımlaması, bölgede söz konusu olan kaya mezarları üzerine belgeleme, çizim çalışmalarının yapılarak, mimari ve tipolojik olarak değerlendirilmesidir. Yapılan değerlendirmelerde, köken sorunu, yörede yer alan diğer ölü gömme çeşitleri, yörede ortak kanaatte yapılan mezar tiplerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Saptanan ve sınıflandırılan kaya mezarlarının yöre içindeki örnekleri ve Anadolu'daki benzer örnekleriyle karşılaştırılması ve etkileşimlerinin ortaya konulmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The content of this master thesis written under the title“The Rock Tombs of Isparta Keçiborlu And Its Region”constituted by the rock tombs identified during the field survey in 2010, carried out by Prof. Dr. Mehmet Özsait in the provinces of Isparta, Burdur, Antalya, Konya and their counties. These rock tombs registered in 2011 by the Directorate of Isparta Museum, constituted by 6 tombs that found in the county of Isparta Keçiborlu and in its villages. This work also includes 4 underground burial chambers in the Town Kılıç. The mentioned rock tombs which haven't got any scientific publication yet, have lost a large part of their original context due to the damage caused by time, illegal excavations and landfills. Despite of these negative conditions, the fact that the tombs have preserved their original architecture and the lack of such a research in the region, this work provides valuable information about history, geography, socio-economy and belief systems. The identification of the tombs that discussed as a mainly subject, is constituted by the documentation of the rock tombs in the area and the drawing work, considered in architecture and typology. In the assessments, the objective was to assign the origin issue, the other types of burial in the region and the types of tombs built in a common opinion in the region. In this work it have been tried to put forward the comparison and the interaction between the examples of rock tombs detected and classified in the region and the similar examples in Anatolia.