Armut işletmelerinin sosyo-ekonomik yapısı: Antalya ili Korkuteli ilçesi örneği
Economic analysis and marketing structure and problems of pear growing: A case of Korkuteli district of Antalya province
- Tez No: 641152
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada Antalya ili Korkuteli ilçesinde armut üretim faaliyeti yapan tarım işletmelerinin sosyo-ekonomik özellikleri incelenerek, pazarlama yapısı ve üreticilerin sorunlarının ortaya konulması amaçlanmaktadır. Dünyada armut üretiminin en yoğun olarak yapıldığı ülkelerin başında Çin yer almaktadır. Türkiye ise armut üretimi açısından 5. sırada, dikili alan bakımından ise 4. sırada yer almaktadır. Türkiye'nin armut üretimi 2004 yılına nazaran 2018 yılında %62.33 oranında artmıştır. Türkiye'de armut üretiminde Bursa ilk sırada yer alır iken, Antalya ili %12.49 oran ile ikinci sıradadır. Korkuteli Antalya ilinin ilçeleri içerisinde %89.56 oran ile ilk sırada yer almaktadır. Bu nedenle çalışmanın araştırma sahası olarak Antalya ili Korkuteli ilçesi seçilmiştir. Çalışmada birincil veriler yüz yüze anket yöntemi ile Korkuteli ilçesi armut üreticilerinden elde edilmiştir. Ayrıca çalışmada FAO ve TÜİK ikincil verilerinden de yararlanılmıştır. Tek ürün bütçe analizi yöntemi ile armut üreticilerinin maliyetleri ve gelirleri hesaplanmıştır. Araştırma bulgularına göre üreticilerin yaş ortalaması 48.91 yıl, ailedeki üye sayısının 3.77 kişi, armut üretimi ile 22.93 yıl uğraşıldığı tespit edilmiştir. Görüşülen yetiştiricilerden %36.46'sı ilkokul mezunu, %9.38'i ortaokul, %41.67'si lise, %9.38'i yüksekokul ve %3.13'ü ise üniversite mezunudur. Armut üretiminde üretim maliyeti ortalama 70280.84 TL, değişen masraflar ortalama 47991.99 TL ve sabit masraflar ise ortalama 22288.85 TL olarak belirlenmiştir. Gayri safi üretim değeri (GSÜD) ise 7474.42 TL olarak hesaplanmıştır. Üreticilerin yetiştiricilikte karşılaştıkları en önemli sorunların başında yörede Ballı Basara olarak adlandırılan Psillidi (Cacopsylla pyri L.)'dir. Girdi maliyetlerinin yüksek olması, pazarlamanın yetersiz olması, teknik bilginin yetersizliği, sulamanın yeterli olmaması gibi nedenler üreticileri olumsuz olarak etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the socio-economic characteristics of agricultural enterprises engaged in pear production, to reveal the marketing structure and problems of the producers in Korkuteli district of Antalya. The country with the highest pear production in the world is China. Turkey ranks fifth in the pear production, and the fourth in the planted area. Turkey pear production increased by 62.33% compared to 2004 in 2018. Bursa was first rank in pear production, Antalya was second rank. Korkuteli ranks first among the districts of Antalya. For this reason, Korkuteli district of Antalya was chosen as the research area. The primary data in the study were obtained from the pear producers by face to face survey method. FAO and TURKSTAT data were also used. Pear production costs and incomes were calculated with the single product budget analysis method. The average age of the farmers was 48.91 years, the household number was 3.77, and the pear production experience was 22.93 years. 36.46% of the interviewed farmers were primary school graduates, 9.38% were secondary school, 41.67% were high school, 9.38% were college, and 3.13% were university. Production cost in pear production was determined as 70280.84 TL in farms average, variable cost as 47991.99 TL, and fixed costs as 22288.85 TL. The gross production value was calculated as 7474.42 TL. One of the most important problems faced by the producers was Psylla, locally called Ballı Basara. High input costs, inadequate marketing, insufficient technical knowledge, and insufficient irrigation affected producers negatively.