Van ili Erciş ilçesi Ulupamir köyündeki geleneksel at yetiştiriciliğinin yapısal özellikleri
The structural properties of traditional horse breeding in Ulupamir village of Ercis district of Van province
- Tez No: 258810
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma Van ili Erciş ilçesi Ulupamir köyünde yetiştirilen atların morfolojik özelliklerini ve halk elinde bulunan atların nasıl yetiştirildiğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Morfolojik verileri elde etmek için atların vücut ölçüleri alınmış ve yetiştirme işlerinin nasıl yürütüldüğü tespit için ise at yetiştiricilerine anket yapılmıştır. Çalışma 2008 yılı içerisinde toplam at yetiştiricisinin %72'sini temsil eden 32 at yetiştiricisine ait toplam at sayısının %71'ini temsil eden 20 aygır ve 17 kısrak olmak üzere toplam 37 baş at üzerinde yürütülmüştür.Atların cidago yüksekliği (CY), vücut uzunluğu (VU), sağrı yüksekliği (SY), göğüs derinliği (GD), göğüs genişliği (GG), göğüs çevresi (GÇ) ve incik çevresine (IC) ait En-Küçük Kareler ortalamaları sırasıyla 133.97, 136.91, 133.56, 57.16, 34.91, 151.00 ve 17.24 cm olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the structural properties of farmers performed horse breeding and the morphological characteristics of horses in Ulupamir village of Erciş district of Van province. For this aim, the body measures were taken, and the survey was made on horse breeders in Ulupamir village. Investigation was carried out on a total of 37 horses (71%), 20 stallions and 17 mares, belonging to 32 horse breeders (72%) in 2008.The least-squares means of shoulder height (SH), body length (BL), rump height (RH), chest depth (CD), chest width (CW), chest circumference (CC), and shinbone circumference (SC) of horses were 133.97, 136.91, 133.56, 57.16, 34.91, 151.00 and 17.24 cm, respectively.