Şırnak (Merkez) yöresinde yetişen makrofunguslar üzerindeki taksonomik bir araştırma
A taxonomical research on the macrofungi grown in Şırnak central province
- Tez No: 258816
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, Şırnak Merkez ilçe sınırları içerisinde yetişen makrofunguslar üzerinde yapılmıştır. 2006?2007 ve 2009 yıllarında yapılan arazi çalışmaları ile mantar örnekleri toplanmıştır. Makrofungusların çoğu doğal habitatlarında bir kısmı da laboratuarda karton üzerinde dijital kamera ile fotoğrafları çekilerek ekolojik ve morfolojik özellikleri kaydedilmiştir.Yapılan arazi ve laboratuar çalışmaları sonucunda Agaricomycetes sınıfı içerisinde dağılım gösteren 12 familya'ya ait 3'ü varyete düzeyinde olmak üzere toplam 45 makrofungus taksonu teşhis edilmiştir. Bunlardan 27'si yenen, 15'i yenmeyen ve 3 tanesi ise zehirli özelliktedir.Tespit edilen makrofunguslar Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mikoloji Araştırma Laboratuarı'nda saklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out on macrofungi grown in Şırnak province Macrofungi specimens were colleted between the years of 2006?2007 and 2009. During field study, the colorous photographs of some specimens were taken in natural habitat and the photographs of the others were taken in laboratory on the carton with digital camera. The ecological and morphological features of specimens were recorded.According to field and laboratory investigations, the total of 45 taxa belonging to 12 families, stated in Agaricomycetes classis were identifed. 27 of them are edible, 15 of them are inedible and 3 of them are poisonous.The identified specimens have been stored and maintained in Mycology Laboratory, Biology Department, Faculty of Science and Art, University of Yüzüncü Yıl.