Elektronların çoklu saçılmalar sonunda açısal dağılımlarının incelenmesi
Angular distribution of multiple scattering electrons
- Tez No: 258879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AYTEKİN, PROF. DR. AHMET CENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, elektronların bir ortam ile etkileşmelerini ve ortam içindeki hareketlerini benzetmek amacı ile bir Monte Carlo programı geliştirilmiştir. Bu program kullanılarak, yarı sonsuz bir ortama giren paralel, tek enerjili elektron demeti, ortam içinde enerjileri belli bir değerin altına düşünceye veya ortamdan kaçıncaya kadar takip edilmiş ve ortamı geçen ve ortamdan geri yansıyan elektronların açısal dağılımları elde edilmiştir. Benzetişimde esnek ve esnek olmayan çarpışmalar ve bremsstrahlung olayı dikkate alınmıştır. Geliştirilen programın geçerliliği, bezetişim sonuçları deneysel verilerle kıyaslanarak gösterilmiştir. Ortamı geçen elektronların açısal dağılımları için uygun Gauss dağılımları önerilmiştir. Dağılımların elektronların geliş enerjisine, ortamın kalınlığına ve atom numarasına olan bağlılığı incelenmiş ve uygun analitik ifadeler önerilmiştir. Çoklu saçılma alt ve üst limit durumları için de sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study a Monte Carlo code has been developed which simulates the interactions and transport of electron within a given medium. The angular distributions of transmitted and reflected monoenergetic electrons of a parallel beam entering into a semi-infinite medium were obtained, by following the electrons in the medium, until their energies are reduced below a certain value or they escape from the medium. The elastic and inelastic collisions and the bremsstrahlung event were simulated in details. The reliability of this simulation code was demonstrated by comparing simulation results and experimental data.The suitable Gaussian distribution function was proposed for the angular distribution of transmitted electrons. The dependence of results on the electron initial energy, thickness and atomic number of medium was discussed and suitable analytical expressions were proposed. The simulation rsults were discussed for lower and upper multiple scattering limit conditions.