Ereğli demir ve çelik fabrikaları kok fabrikası batarya fırınlarına ekserji analizi uygulaması
Exergy analysis application for coke plant of Eregli iron and steel works co.
- Tez No: 258880
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOPAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, kok gazı, yanma havası ve kömür kullanarak işletilmekte olan ERDEMİR Kok Fabrikaları tesisinin, enerji ve ekserji kaybı yönünden analizini yapmak ve sisteme iyileştirme önerileri yaparak verimliliğini artırmaktır.Bu amaçla tesisteki yanma ve kok kamaralarına ait tüm noktaların ayrı ayrı enerjileri ve ekserjileri hesaplanmış, ünitelerdeki kayıplar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, is to analyze the energy and exergy loss and make some suggestions in order to increase the efficiency of the plant where and which consumes coke oven gas and coal.Because of this reason, the energy and exergy of all the points in the plant were calculated and the losses in the system were found.