Smirnov uzayları ve volterra tipi integral operatörlerin özdeğerleri
Smirnov spaces and the eigenvalues of type of volterra integral operators
  1. Tez No: 258881
  2. Yazar: SEDA KARATEKE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL SOYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezde Hardy ve Smirnov uzaylarının elemanlarının denk karakterizasyonu, analitik eğrilerin sınır davranışları ve pozitif integral operatörlerinin özdeğerlerinin asimptotik davranışları incelenmiştir.Birinci bölümde tez için gerekli olan temel tanım, teorem ve önermeler verilmiştir.İkinci bölümde karmaşık düzlemin açık birim yuvarı üzerindeki Hardy uzayları ve basit bağlantılı bölgeler üzerindeki Smirnov uzayları ele alınmış olup bu uzayların elemanlarının denk gösterimlerinin varlığı ispatlanmıştır.Üçüncü bölümde bir birim yuvar ve onun sınırının Hardy uzayları üzerinde i) Teğetsel olmayan limit fonksiyonunun varlığı, ii) Parseval özdeşliğinin sağlandığı, iii) Cauchy integral formülünün geçerli olduğu gösterilmiştir.Son bölümde pozitif integral operatörlerinin özdeğerlerinin asimptotik davranışları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis equivalent characterisation of elements of Hardy and Smirnov spaces, boundary behaviour of analytic curves and asymptotic behaviour of eigenvalues are studied.The basic definitions, theorems and lemmas which are needed for the thesis are considered in the first chapter.In the second chapter Hardy Spaces on the open unit disc of the complex plane and Smirnov Spaces on the simply connected domains are considered and that on these spaces there is an equivalent representation of elements of these spaces are proved.In the third chapter that on the Hardy spaces of the unit disc and its boundary i) Nontangential limit functions exist, ii) Parseval?s identity satisfied and iii) Cauchy?s integral formula is valid shown.In the last chapter asymptotic behaviour of eigenvalues is considered