Demir alaşımlı çinko kaplamalarda tozlaşma ve yüzey pürüzlülüğü
Powdering in galvannealed coatings and surface roughness
  1. Tez No: 258882
  2. Yazar: CANDAN ŞEN ELKOCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Demir alaşımlı çinko kaplamalar, saf çinko kaplamaların 500oC civarındaki sıcaklıkta tavlanması sırasında yayınmayla gelişen FeZn fazlarından oluşan kaplamalardır. Bu tip kaplamalar saf çinko kaplamalara göre çok daha iyi punto kaynaklanabilirliği, boya yapışma özelliği ve boyanmış durumda üstün korozyon dayanımı gibi özellikler sunmakta, presle şekillendirme sırasında daha az yapışma olasılığı taşımaktadır. Ancak, presle şekillendirme sırasında karşılaşılabilen tozlaşma sorunu uygun FeZn fazlarından oluşan optimum kaplama özelliklerinin oluşturulmasıyla çözümlenebilmektedir.Bu tezde endüstriyel hatlardaki demirle alaşımlama tavı laboratuvar ölçeğinde simüle edilmiştir. Deneyler sonrasında seçilen tavlama parametreleriyle elde edilen kaplama karakteristikleri ve kaplamaların 60oV bükme testi sırasındaki tozlaşma performansı arasında bir ilişki kurulmuştur.Elde edilen sonuçlara göre demirle alaşımlanmış çinko kaplamalar üzerinde görülen krater oluşumları ölçülen yüksek yüzey pürüzlülüğünün nedenidir. Ara yer atomsuz çelikte yüzeypürüzlülüğü düştükçe tozlaşma miktarı artmaktadır. Aluminyumla durgunlaştırılmış düşük karbonlu çelikte ise yüzey pürüzlülüğü ile tozlaşma arasında net bir ilişki kurulamamıştır. Her iki çelikte de demir içeriğindeki artış ile tozlaşma performansı düşmekte; ancak aluminyumla durgunlaştırılmış düşük karbonlu çelikte krater oluşumları nedeniyle tozlaşma direnci açısından izin verilebilir demir içeriği daha yüksek olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Galvannealed coatings are the diffusion coatings of FeZn phases which generate during annealing of galvanized coatings at about 500oC. They offer better spot weldabilty, paint adhesion, excellent corrosion resistance in case of painted and have less risk for sticking during press forming over galvanized coatings. However, powdering phenomenon observed during pres forming could be overcomed by generating optimum coating properties of FeZn phases.In this thesis industrial galvannealing process was simulated in a laboratory scale. Relations were established between annealing parameters used in the experiments and coating properties and powdering performance of the coatings during 60oV bending test.The results have shown that craters observed on the galvannealed coatings are the reason of high surface roughness. Powdering increases as surface roughness decreases on interstitial free steel. There is no evident relationship between powdering and surface roughness on aluminum killed low carbon steel. Powdering performance decreases as iron content increases in both steel. However powdering is retarded by anchoring effect of the craters even in higher iron contents of the coatings on aluminum killed low carbon steel.