1/5000 ölçekli standart topografik kadastral (stk) haritaların kullanılabilirliğinin araştırılması: Kastamonu-Taşköprü örneği
Investigation of 1/5000 scale standart topographic cadastral (stc) data for mapping utilities: Case study of Kastamonu-Taskopru
- Tez No: 258883
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Kadastral çalışmalarda, özellikle büyük kentlerdeki teknik hizmetlerin projelendirilmesinde ve bu projelerin uygulanmasında ve bu bölgelerde hazırlanacak bilgi sistemlerine altlık olarak kullanılabilecek yeterli konum ve yükseklik doğruluğu olan büyük ölçekli haritalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu haritalar çeşitli yöntemlerle üretilmekle beraber bilgisayar teknolojisinin ve fotogrametri bilim dalının günümüzdeki hızlı gelişimi ile harita ve harita bilgileri dijital olarak üretilmekte, depolanmakta, işlenmekte ve kullanıcılara etkin ve verimli bir şekilde sunulmaktadır. Ayrıca dijital formattaki haritaların üretilmesinde fotogrametrik yöntemlerin kullanılması haritaların erken kullanıma girmesini sağlamıştır. Bilgisayar teknolojisinin fotogrametrik alana girmesi ile de harita ve harita bilgileri üretiminde otomasyon sağlanarak, bir bilgi sistemi oluşturulup topografya üzerindeki değişimler kolaylıkla izlenebilir duruma gelmiştir.Bu çalışmada, 2008 yılı içerisinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nce (TKGM) Mülkiyet Kadastrosu (MK) yapım çalışmaları özel sektöre ihale edilmiş olan Kastamonu ili Taşköprü ilçesi birimlerine ait TKGM Fotogrametri ve Jeodezi Dairesi Başkanlığı'nca dijital fotogrametri yöntemi ile dijital formatta üretilmiş olan 1/5000 ölçekli Standart Topografik Kadastral (STK) haritaların ilk olarak bilgi sistemlerine veri altlığı olarak kullanılıp kullanılamayacağına karar vermek için veri standartları incelenmiştir. Daha sonra düz ve eğimli arazilerdeki 1/5000 ölçekli STK haritalar tespit edilerek, köy içi olarak adlandırılan yapılaşmanın yoğun olduğu bölgelerde parsel köşe noktaları koordinatları klasik yöntemler ile ölçülüp hesaplanmıştır. Arazi olarak adlandırılan yapılaşmanın yoğun olmadığı bölgelerde ise parsel köşe noktaları koordinatları Global Positioning System (GPS) yöntemi ile ölçülüp hesaplanmıştır. Her bir pafta için yapılan kontrol ölçmeleri ile elde edilen veriler ile pafta üzerindeki veriler (parsel köşe noktaları koordinatları, parsel yüzölçümleri) düz ve eğimli arazide karşılaştırılarak 1/5000 ölçekli STK haritaların doğruluğu hakkında ulaşılan sonuçlar istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Son olarak 1/5000 ölçekli STK haritaların kadastral harita yapımında kullanılıp kullanılamayacağına karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In cadastral works, needs large scale maps with enough position and elevation accuracy, especially projecting technical services in metropols and this projects applicating and using as base to information systems that building at this areas. This maps produce with various technics. Maps and map informations are producing, storaging, processing and offering to users actively and efficiently by computer technologies and science of photogrammetry?s fast evolution. Also, a photogrammetric technique provides digital maps? to produce and use easily. Using computer Technologies at photogrammetry field gave an opportunity to produce an automation and information system at maps and map informations and using this system give a chance to monitoring the topographic changings easily.At this work, firstly 1/5000 scale maps Standart Topographic Cadastral (STC) maps that produced by Deed and Cadastre General Directorship (DCGD), Photogrammetry and Geodesy Department Presidentship at Kastamonu county Taskopru town that ownership cadastre of this town were awarded by Deed and Cadastre General Directorship (DCGD) with digital photogrammetric techniques as digital format, data formats analysed for decide to being useable or not useable database to information systems.After that, 1/5000 scale STC maps that belonging plane and sloping areas are fasten downed. At densely populated places that mean center town, cross points of parcels? coordinates were measured and calculated with classical techniques. At non-densely populated places that mean empty field, cross points of parcels? of coordinates were measured and calculated with Global Positioning System (GPS). Control measurements for each map and this measurement datas and map datas (parcels cross coordinates, parcel surveys) for plain and slope areas were crosschecked. Results about accuracy of scale 1/5000 STC maps were processed by statistical. Finally, decided to STC maps utilities to produce cadastral maps.