Çinko-selenometiyoninin etlik piliçlerde kan bağışıklık parametrelerine etkisi
The effect of zinc-selenomethionine on immunity parametres of blood in broilers
- Tez No: 258912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma ÇOMÜ Ziraat Fakültesi deneme odalarında `Çinko-Selenometiyoninin etlik piliçlerde kan bağışıklık parametrelerine etkisi'nin araştırılması amacıyla yapılmıştır.Araştırmada 96 Ross PM ırkı etlik civcivler kullanılmış; her biri bireysel kafeste olmak üzere, tesadüf parselleri deneme desenine göre 32'şer hayvandan oluşan biri kontrol, toplam 3 grup oluşturulmuştur. Hayvanlar kafeslere alınmadan önce tartılmış, yem ve su ad libitum sağlanmıştır. Canlı ağırlık, canlı ağırlık kazancı, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranları haftalık olarak değerlendirilmiştir. Çalışma sürecinde deneme odasında 24 saat aydınlatma uygulanmıştır. Deneme odası sıcaklığı ilk hafta 33 ? C de tutularak sonraki her hafta 2 ? C azaltılmıştır. Araştırmanın ilk iki haftasında etlik piliç başlangıç yemi, sonraki haftalarda etlik piliç büyütme yemi kullanılmıştır. Deneme gruplarının yemlerine günlük olarak iki farklı dozda (400 g/ton, 800 g/ton) çinko-selenometiyonin eklenmiştir. Hayvanlar kafeslere 5 günlük yaşta alınmış ve deneme 46. günde sona erdirilmiştir. Araştırma süresince mortalite ve morbidite oranları kayıt altına alınmıştır.Araştırma bitiminde kontrol grubu, 400 g/ton çinko-selenometiyonin uygulanan 1.deneme grubunu ve 800 g/ton çinko-selenometiyonin uygulanan 2.deneme grubunu temsilen her gruptan 10' ar hayvan kesilmiş, sıcak karkas, taşlık ve karaciğer ağırlıkları, yemden yararlanma oranları, canlı ağırlık artışları, canlı ağırlık kazançları saptanmıştır. Kan parametrelerinin belirlenmesi amacıyla kesilen her hayvanın jugular veninden 3'er cc kan alınmıştır.Araştırma bulguları 400 g/ton ve 800 g/ton çinko-selenometiyonin çalışma koşullarımızda ve gruplar düzeyinde canlı ağırlık artışı ve organ ağırlıkları üzerine istatistiksel olarak önemli etki yapmadığını göstermiştir (P>0,05). 6. haftada canlı ağırlık artışı gruplar arasında istatiksel olarak önemli farklılık göstermemiştir (P>0,05). Kan örneklerinden albümin, globülin ve lökosit parametreleri ortalama değerlere yakın olmuş ve gruplar arasında fark istatistiki açıdan önemsiz bulunmuştur (P>0,05). Monosit ve lenfosit parametreleri açısından gruplar arası fark ise istatistiki olarak önemli bulunmuştur (P>0,05).Araştırma bulguları, ticari kanatlı yetiştiriciliğinde, stres, ortam koşulları, sürü büyüklüğü dikkate alındığında çinko-selenometiyonin saha düzeyinde istatiksel fark yaratabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Faculty of Agriculture of this research experiment ÇOMÜ rooms' in Zinc-Selenomethionine on Broiler (Ross PM) for investigation of blood immune parameters were affected.96 Ross PM experimental brood race Boiler used, each individual to be in a cage, a coincidence experiment parcels according to the pattern of 32 animals in total control of the 3 groups were created, animals taken to the cage was weighed before. Experiments are given in the feed and water ad libitum, feed consumption were measured weekly. Live weight was held weighing in a week. Study in the process of lighting in the room 24 hours were applied. Room temperature 33 ? C, is the first week, every week we have reduced 2 ? C. Try the first two weeks beginning Broiler chicken feed, the next week to feed the growing chick Broiler was used. Testing the two different dose groups on a daily basis to feed (400 g/ton, 800g/ton) was added zinc- selenomethionine. Experimental animals to cages, and 46 days was taken at age 5-day period were monitored. Research during the gold has been recording mortality and morbidity rates. Research group at the end of each group representing 10 animal-cut, hot carcass, gizzard and liver weights, increase in live weight, Live weight gain feed was found to benefit from. Blood were taken from each animal's jugular ven 3 cc for determination of blood parameters.Research findings for 400 g/ton and 800 g/ton of zinc- selenomethionine extra feed groups and each other all of groups according to the findings of increase in body weight and organ weight effect was not statistically significant on (P>0.05). Also 6th week, differences between of the groups were insignificant for statistic (P>0.05). Blood samples of albumin, globulin and leukocytes parameters were close to average value in terms of statistical differences between groups were insignificant. (P>0.05). But, parameters of monosit and lenfosit in groups terms significant difference was found between the statistical (P>0.05).Research findings, in commercial poultry breeding, stress, environmental conditions, herd size is taken into consideration in the zinc-selenomethionine field level of statistical difference may indicates.