Elektrik direnç ve sürtünme karıştırma nokta kaynaklı alüminyum alaşımı bağlantıların mekanik özelliklerinin incelenmesi
The investigation of mechanical properties of electrical resistance and friction stir spot welded joints in aluminum alloys
  1. Tez No: 258924
  2. Yazar: ONUR ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL KULEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, elektrik direnç nokta kaynağı (EDNK) ve sürtünme karıştırma nokta kaynağı (SKNK) yöntemleri ile birleştirilen EN AW ? 5005 (AlMg1) alüminyum alaşımı bağlantıların kaynak performansı açısından mukayesesi yapılarak SKNK bağlantıları için optimum kaynak parametrelerinin tayin edilmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte SKNK yöntemi ile elde edilen bağlantıların kaynak performansına etki eden kaynak parametrelerinin etkileşimleri araştırılmıştır. Ayrıca her iki nokta kaynağı yöntemi ile elde edilen bağlantıların mikro yapı özellikleri incelenmiştir.Deneysel çalışmalar sonucu elde edilen verilere göre SKNK yöntemi, kaynaklı bağlantının mekanik özellikleri açısından EDNK yöntemine nazaran daha kaliteli nokta kaynağı bağlantıları sağlamıştır. Bununla birlikte, SKNK uygulamasında kullanılan kaynak parametrelerinden takım dalma mesafesinin nokta kaynağı bağlantısı üzerinde en önemli etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Takım dalma mesafesinin arttırılması ile birlikte doğru orantılı olarak kaynaklı bağlantının kesme makaslama mukavemetinin de arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca çalışmada SKNK uygulaması için optimum kaynak parametre seviyelerinin; 2.6 mm takım dalma mesafesi, 1500 dev/dak takım devri ve 10 sn kaynak süresi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study 5005 aluminium alloy plates joined by using resistance spot welding (RSW) and friction stir spot welding (FSSW). Mechanical properties of the joints of RSW and FSSW had been compared to identify the optimum parameters of FSSW. The interactions of welding parameters affecting welding performance of FSSW joints were investigated. The microstructure properties of RSW and FSSW joints were determined and assessed.The results of experimental study showed that FSSW has enabled more quality spot welding joints than RSW. FSSW tool penetration range parameter was observed to cause most significant effect on spot welding joints. The shear strength of FSSW joints increased as the tool penetration depth increase. The optimum welding parameters levels for FSSW were determined as of 2.6 mm tool penetration depth, 1500 rpm tool rotation and 10 sec welding time.