Gıdaların soğutma simülasyonunda 3 boyutlu tarayıcıların ve hesaplamalı akışkanlar dinamiği yazılımlarının kullanımı
Use of 3d scanners and computational fluid dynamics software in food processing simulation
- Tez No: 258923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERRUH ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Gıda ürünlerinin kesin olarak tanımlanabilen (küre, silinder, koni, dörtgen v.b.) bir geometrik şekle sahip olmamaları simülasyon çalışmalarında özellikle de ürün geometrisi ve hacim elementlerinin tanımlanması bölümünde, önemli bir zorluk oluşturmaktadır. Ürün şeklinin tam olarak tanımlanması simülasyonlardan daha hassas ve kesin sonuçlar elde edilmesini mümkün kılacaktır. Bu nedenle bu çalışmanın amaçları geometrisi kesin olarak tanımlanamayan gıda ürünlerinin 3 boyutlu tarayıcılar kullanılarak dijital görüntülerinin elde edilmesi ve elde edilen dijtal görüntüleri bir hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) programında, gıda prosesi simülasyonunda kullanarak uygulanan yöntemin avantajlarını belirlemektir.
Özet (Çeviri)
By using 3 dimensional scanners, modeling for a simulation study would be much easier and more realistic. That the food products have no certain geometrically defined shape i.e., spherical and cylindrical shapes, might result in certain difficulties on mathematical modeling. By defining the geometrical shapes as they are, that would be possible to get more accurate and precise results from the simulation studies. Therefore, the objectives of this project are to obtain the digital images of the food products of no certain geometrical shape using a 3 dimensional scanner, to use these images in a computational fluid dynamics (CFD) program for a food process simulation study and to define the advantages and benefits of the applied methodology.