Allil metakrilatın Ce(IV)-izopropil alkol redoks sisteminde polimerleşmesi
Polymerization of allyl methacrylate initiated by Ce(IV)-isopropyl alcohol redox system
  1. Tez No: 258943
  2. Yazar: EDA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN NUR TESTERECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Allil metakrilat (AMA), izopropil alkol (İPA), varlığında Ce(IV) iyonuyla farklı deneysel koşullar altında elektrokimyasal ve kimyasal olarak polimerleştirilmiştir. Elde edilen polimer PAMA, genel organik çözücülerde çözünmemiştir. Elektrokimyasal polimerleşme ile elde edilen polimerlerin yüzde dönüşümü, kimyasal polimerleşmeyle elde edilenlerden ya daha fazla ya da eşittir. Elektrokimyasal polimerleşme ile elde edilen polimerlerin görünen aktifleşme enerjisi 52.88 kJ/mol' dür. Polimerleşmeye ortamdaki oksijenin ve UV' nin etkisinin olduğu görülmüştür. Polimerleşme tepkime hızının İPA derişimine 1/2, monomer derişimine 3/2 dereceden bağlı olduğu ve Ce(IV) derişimine ise bağlı olmadığı yapılan UV-Vis spektrofotometresi çalışmasından anlaşılmıştır. PAMA' nın farklı koşullarda elde edilen örnekleri FTIR, DSC ve TGA-FTIR ile karakterize edilmiş ve polimerlerin görüntüleri SEM (taramalı elektron mikroskobu) ile alınmıştır. Yapılan analizler, AMA' nın polimerleşmesinin vinilik bağın açılmasıyla ilerlediğini, allilik grupların polimerleşmeye katılmadığını göstermiştir. DSC analizi sonucu camsı geçiş sıcaklığı gözlenememiştir. TGA-FTIR çalışmaları sonucunda iki basamaklı kırılma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Allyl methacrylate (AMA), was polymerized chemically and electrochemically in the presence of isopropyl alcohol (IPA) and Ce(IV) ion under different experimental conditions. Polymers obtained PAMA, have not been dissolved in common organic solvents. Percent conversions of polymers obtained by electrochemical polymerization are either equal or a higher than the polymers obtained by chemical polymerization. The apparent activation energy of the polymers obtained by chemical method was 52.88 kJ/mol. It was found that, oxygen and UV affect the polymerization. It was observed that, the polymerization rate depends on the concentration of IPA by 1/2, the monomer concentration 3/2 and not Ce(IV) concentration under UV-Vis spectroscopy investigation. Polymers PAMA, were characterized by FTIR, DSC and TGA-FTIR and SEM pictures were taken. Depending on the analysis, it was found that the polymerization proceeds by opening of vinylic bond and not allylic bond. Glasstransition temperatures were not observed by DSC analysis. TGA-FTIR analysis showed two stage degradation .