Fe-%30Ni-%xTi (x: 0.8, 1.6, 2.6) alaşımlarında martensitik faz dönüşümlerinin fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Physical properties of athermal martensitic phase transformations in Fe-%30 Ni-%xTi alloys
- Tez No: 258942
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Fe-%30Ni-%XTi (x=0.8, 1.8 ve 2.6 ) alaşımında gözlenen atermal özellikli martensitik faz dönüşümlerinin morfolojik, kristallografik ve manyetik özellikleri çeşitli fiziksel yöntemler kullanılarak araştırılmıştır. Fe-%30Ni-%XTi alaşımlarında austenite fazdan martensite faza geçiş Ti elementinin oranına bağlı olarak atermal özellik göstermekte olup, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Geçirmeli Elektron Mikroskobu (TEM) kullanılarak incelenmiştir. Austenite fazı içerisinde atermal olarak oluşan martensite fazı arasında Kurdjumov-Sachs türü kristalografik dönme bağıntısının var olduğu bulundu. Fe-%30Ni-%XTi alaşımında gözlenen (bcc) martensite yapının Ti oranına bağlı olarak bu alaşımda oluşabileceği ilk defa bu çalışmada ortaya konuldu.Fe-%30Ni-%XTi alaşımında Mössbauer spektrometresi yöntemi kullanılarak, austenite faz içerisinde oluşan atermal martensite fazın hacim yüzdeleri bulunmuş ve austenite fazın paramanyetik, martensite fazın antiferromanyetik veya ferromanyetik fazda olduğu açığa çıkarılmıştır. DSC sistemi ile alaşımın (Fe-%30Ni-%Ti, X=0.8, 1.8, 2.6) martensite başlama sıcaklığı (Ms) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, morphologic, thermal, magnetic and crystallographic properties of the athermal martensitic phase transformations, observing in Fe-%30Ni-%XTi (X=0.8, 1.8, 2.6) alloys, have been investigated by using different physical characterisation methods respectively. Moreover, the dependence of the rate of Ti element on the athermel charecteristics resulting from the transformation of austenite phase to martensite in %30Ni-%XTi alloys have been obtained as another interesting result. Athermal characteristic formation and growth process were investigated using various microscopical methods such as Scanning Electron Microscopy (SEM) and Transmission Electron Microscopy (TEM). Identical studies were also carried out for athermal phase transformations. It was defined by Kurdjumov-Sachs crystallographic orientation relationships. In this study, (bcc) martensite were observed in Fe-%30Ni-%XTi alloy as an interesting result.Mössbauer spectroscopy was used to determine volume fraction of athermal martensite formed in austenite phase . As a result, unlike austenite, which shows paramagnetic behaviour, martensitic phase showed antiferromagnetic or ferromagnetic behaviour. Finally, DSC was used to determine the starting Martensite temperature (Ms) in Fe-%30Ni-%XTi (X=0.8, 1.8, 2.6) alloys.