Fe-%15Mn-%5Mo alaşımında austenite fazın deformasyonunun martensite oluşumuna etkisi
Effect of deformation of austenite phase on martensite formation in an Fe-%15Mn-%5Mo alloy
  1. Tez No: 258950
  2. Yazar: DENİZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALİP KIRINDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında, Fe-%15Mn-%5Mo alaşımında termal etkili martensitik dönüşümler ve bu dönüşümler üzerinde austenite fazın deformasyonunun etkisi, SEM, TEM, X-Ray ve Mössbauer spektrometresi yöntemleri kullanılarak incelendi.SEM gözlemlerinde austenite tane boyutunun, soğutma hızı ve plastik deformasyon miktarına bağlı olarak değiştiği görüldü. Deneysel çalışmalar sonucu alaşımın austenite ? fazında ? ve ?' olmak üzere iki tür martensite yapının oluştuğu tespit edildi. Oluşan bu fazların kristalografik ve mikro yapı incelemeleri TEM ve X ışını analizi ile yapılarak örgü parametreleri hesaplandı. Fazların hacim miktarı Mössbauer spektroskopisi ile değerlendirildi. Elde edilen sonuçlardan ?, ? ve ?' fazların hacim miktarı ve alaşımın iç manyetik alanının deformasyon oranına bağlı olarak değiştiği görüldü. Ayrıca alaşımın Mössbauer spektrumundan ?' martensite fazın ferromagnetik, ? austenite ve ? martensite fazın ise paramagnetik karakter sergilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the thermally induced martensitic transformations and the effect of deformation of austenite phase on martensitic transformations in Fe-15%Mn-5%Mo alloy were investigated by means of SEM, TEM, X-Ray and Mossbauer Spectroscopy.SEM observations show that austenite grain size changes with cooling rates and the amount of plastic deformation applied the austenite phase. Experiments reveal that two distinct types of martensite structure, namely ? and ?? martensites, form in the austenite ? phase of this alloy. The crystallographic and microstructure of these phases were investigated by TEM and X-Ray and lattice parameters of these phases were calculated. The volume fractions of ? , ? and ?? phases were evaluated by Mossbauer spectroscopy. According to Mössbauer results, the volume fractions of ? , ? and ?? phases and the internal magnetic field change with deformation rate in this alloy. In addition, the Mossbauer spectra of the alloy show that the ?? martensite phase has a ferromagnetic character whereas the ? austenite and ? martensite phases display a paramagnetic character.