Antimikrobiyal peptidler ve glutatyon-s-transferaz izozimlerinin Tinea versicolor, Tinea inguinalis, Tinea pedis, Tinea corporis ve candidal intertrigo infeksiyonlarındaki ekspresyonları
Expression of antimicrobial peptides and glutathione-s-transferases in Tinea versicolor, Tinea inguinalis, Tinea pedis, Tinea corporis and candidal intertrigo infections
  1. Tez No: 258949
  2. Yazar: MURAT KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL OĞUZTÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, derinin Tinea versicolor, Tinea inguinalis, Tinea pedis, Tinea corporis ve Candidal intertrigo infeksiyonlarına karşı human beta defensin (hBD)-1,2,3 ve LL-37 antimikrobiyal peptidlerinin ve antioksidan enzimler olan glutatyon-S-transferaz Mü ve Teta izozimlerinin ekspresyonları araştırıldı.Bu amaçla, Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği'ne 2008?2009 yılları arasında dermatolojik şikâyetlerle başvuran, yaş ortalamaları 35,94±14,76 olan 27 erkek ve 26 kadın olmak üzere toplam 53 kişi çalışma grubu olarak belirlendi. Klinisyen tarafından teşhisleri konulan 8 T. inguinalis'li, 3 T. corporis'li, 15 T. versicolor'lu, 15 T. pedis'li ve 3 C. albicans'lı toplam 44 kişi hasta grubu, hiçbir teşhis almayan 9 kişi ise kontrol grubu olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the expressions of human beta defensin 1, 2, 3, and LL-37 antimicrobial peptides and glutathione-S-transferase mu and theta isoenzymes in Tinea versicolor, Tinea inguinalis, Tinea pedis, Tinea corporis and Candidal intertrigo infections were investigated.The 53 patients from the Ankara Keçiören Education and Research Hospital Dermatology Clinic between 2008 and 2009 (27 men and 26 women; median age 35,94±14,76) with infections were included in the study. The 8 for T. inguinalis, 3 for T. corporis, 15 for T. versicolor, 15 for T. pedis, 3 for C. albicans, and 9 for healthy subjects as control were included.