Cu(II) ve Zn(II) karışık piridin türevli halojen komplekslerinin bozunma ara ürünleri ve kinetiğinin incelenmesi
Investigation of decomposition intermediates and kinetics of mixed pyridine derivatives of Cu(II) and Zn(II) halogen complexes
  1. Tez No: 258989
  2. Yazar: TUNCAY YEŞİLKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT KÜLCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, Cu(II) ve Zn(II) iyonlarının piridin ve onun piridin türevleri (2-metilpiridin, 2,4-dimetilpiridin ve 2,4,6-trimetilpiridin) ile karışık halojen ligandlı başlangıç kompleksleri sentezlendi ve incelendi. Bu komplekslerin ısıl bozunma tepkimeleri DTA-TG metodu ile çalışıldı ve ısıl bozunmalara ait tepkime mekanizmaları önerildi. Isıl bozunma sonucu oluşan ara ürünler ve son ürünlerin tanımlanması X-ray kırınımı toz deseni (XRD), yüksek sıcaklık X-ray kırınımı toz deseni (HT-XRD), elementel analiz, atomik absorpsiyon spektroskopisi (AAS) ve Far-IR ile gerçekleştirildi. Bileşiklerin ısıl bozunmalarına ait kinetik parametreler TG verileri kullanılarak Ozawa yöntemini temel alan bilgisayar program ile hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the mixed ligand complexes of Cu(II) and Zn(II) ions with pyridine and its derivatives (2-methylpyridine, 2,4-dimethylpyridine and 2,4,6-trimethylpyridine) and halogens was prepared and investigated. Thermal decomposition reactions of these complexes investigated by DTA-TG method and their decomposition mechanism were proposed. The thermal decomposition intermediates and the final products has been characterized by X-ray powder diffraction (XRD), high-temperature X-ray powder diffraction (HT-XRD), elementel analysis, atomic absorption spectroscopy (AAS) and Far-IR techniques. The thermal decompositions kinetic parameters of these compounds were calculated by using the TG datas and a computer program based Ozawa method.