Nikotinamit ve sakkarinin bazı geçiş metal komplekslerinin sentezi, spektroskopik ve voltametrik karakterizasyonu
Synthesis, spectroscopic and voltammetric characterization of some metal complexes of nicotinamide and saccharin
  1. Tez No: 136040
  2. Yazar: İCLAL BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
NİKOTİNAMİT VE SARKARININ BAZI GEÇİŞ METAL KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ, SPEKTROSKOPİK VE VOLTAMETRİK KARAKTERİZAS YONU ÖZET 'Nikotinamit ve Sakkarinin Bazı Geçiş Metal Komplekslerinin Sentezi, Spektroskopik ve Voltametrik Karakterizasyonu" başlıklı tez, voltametrik [kare dalga voltametrisi (SWV), dönüşümlü voltametri (CV)], spektroskopik (FT-IR, UV-Vis., atomik absorpsiyon, X-ışını kırınımı) ve manyetik duyarlılık ile termik analiz çalışmalarını içermektedir. Voltametrik çalışmaların birinci aşamasında, sakkarin ve nikotinamidin SWV ve CV teknikleri kullanılarak voltametrik davranışları incelenmiş, sakkarin için elektrot reaksiyon mekanizması önerilmiş, nikotinamit için ise literatürde var olan elektrot mekanizmasının bizim çalışma sonuçlarımızla uyumu araştırılmıştır. Voltametrik çalışmaların ikinci aşamasında, sakkarin ve nikotinamidin Co(H), Ni(H), Cu(H), Zn(H) ve Cd(H) iyonları varlığında sulu ortamda oluşturdukları M(^-sakkarinat ve M(II)-rıikotinamit, komplekslerinin sentezi gerçekleştirilmiş ve elektrokimyasal davranışları incelenmiştir. Bu çalışmaların devamında, sulu fazda sentezlenen karışık ligantlı M(H)- sakkarin-nikotinamit komplekslerinin voltametrik davranışları incelenmiştir. Sakkarin ve nikotinamidin aynı ve karışık ligantlı Co(H) ve Cu(H) kompleMerinin pH 7,5' ta, Ni(H) komplekslerinin pH 8,5' ta, Zn(H) ve Cd(H) komplekslerinin ise pH 6'da gözlenebilir olduğu ortaya konmuştur. Qı(D)-sakkarinat, Cd(TÇ-sakkarinat ve Cd(II)-sakkarm-nikotinamit kompleksleri için tersinir elektrot tepkimesi gözlenirken, diğer bütün kompleksler için tersinmez elektrot tepkimesi elde edilmiştir. Diğer voltametrik verilerden yararlanılarak komplekslerin elektrokimyasal davranışlarına ilişkin sonuçlar ortaya konmuştur. Tez çalışmalarının diğer bölümünü oluşturan, spektroskopik çalışmaların birinci aşamasında, sulu fazda sentezlenen aynı ve karışık ligantlı komplekslerin stokiyometrüerinin ve kompleks oluşum sabiüerinin belirlenmesi için UV-Vis spektrofotometrik çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen verilerden metal-ligant oranının, aynı ligantlı kompleksler için 1:2, karışık ligantlı kompleksler için 1:2:2 olduğu ve kompleks kararlılık sıralamasının, Co(n) Co(H)(129 °C) > Cu(Tf)(127 °C) > Cd(II) (108,5 °C) > Zn(H) (101 °C) şeklinde olduğu görülmüştür. Spektroskopik çalışmaların son aşamasında, tek kristalleri sentezlenen [Co(NA)2(H20)4](Sac)2, [Ni(NA)2(H20)4](Sac)2 ve [Cd(Sac)2(NA)2(H20)2] komplekslerinin tek kristal yapısı, X-ışını kırınımı çalışmaları ile belirlenmiştir. Elde edilen bulgulardan, nikotinamidin bütün komplekslerde piridin azotu üzerinden metale koordine olduğu, saldcarinin ise [Co(NA)2(H20)4](Sac)2 ve [Ni(NA)2(H20)4](Sac)2 komplekslerinde koordinasyon küresi dışında kaldığı, [Cd(Sac)2(NA)2(H20)2] kompleksinde ise azot atomu üzerinden metale bağlandığı tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Sakkarin / Nikotinamit / Sakkarin Kompleksleri / Nikotinamit Kompleksleri / Voltametri
Özet (Çeviri)
m SYNTHESIS, SPECTROSCOPIC AND VOLTAMMETRIC CHARACTERISATION OF SOME METAL COMPLEXES OF NICOTINAMIDE AND SACCHARIN ABSTRACT This work titled as“Synthesis, Spectroscopic and Voltammetric Characterisation of Some Metal Complexes of Nicotinamide and Saccharin”includes voltammetric [Square Wave Voltammetry (SWV), Cyclic Voltammetry (CV)], spectroscopic (FT-IR, UV-Vis., atomic absorption, and x-ray diffraction) and magnetic susceptibility together with thermal analysis studies. hi the first stage of the voltammetric studies, voltammetric behaviour of saccharin and nicotinamide were investigated by using SWV and CV techniques. The electrode reaction mechanisms for saccharin was proposed from the voltammetric measurements. The obtained electrode reaction mechanism for nicotinamide was tested and compared with the literature. In the second stage of voltammetric studies, M(H)-saccharinate and M(^-nicotinamide complexes of saccharin and nicotinamide in presence of Co(H), Ni(H), Cu(n), Zn(H) and Cd(H) ions in aqueous solution were synthesized and their electrochemical behaviour were investigated. In the next step, the voltammetric behaviour of mixed ligand M(H)-saccharin- nicotinamide synthesized in aqueous solution was investigated. It is found that single and mixed ligand complexes at pH 7.5 for Co(D) and Cu(H), pH 8.5 for Ni(H) and at pH 6.0 for Zn(H) and Cd(H) are seen to be observable. The electrode reaction is found reversible for Cu(H)-saccharin, Cd(H)-saccharin and Cd(^-saccharin-nicotinamide whereas it is found irreversible for the rest of the complexes. In the spectroscopic part of the study, UV-Visible studies were carried out to determine stoichiometry and stability constants of the complexes synthesized in aqueous solution. The obtained results indicated that metal-ligand ratio of binary ligand complexes is 1 :2 and is 1 :2:2 for mixed ligand complexes. The stability order of the complexes are found as, Co(H) < Ni(H)< Cd(H) Co(H) (129 °C) > Cu(D) (127 °C) > CdflT) (108.5 °C) > ZaQI) (101 °C). Final part of the study is devoted to single crystal x-ray diffraction study of Co(NA)2(H20)4]