Güneş ışınımı ve termoelektrik malzemeler ile elektrik enerjisi üretimi
Solar and thermoelectric power generation
  1. Tez No: 259096
  2. Yazar: MUHAMMET MURAT YAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada noktasal yoğunlaştırıcılar ve termoelektrik modüllerle güneş ışınımından faydalanarak elektrik enerjisi üretim metotları araştırılmıştır. Yapılan kaynak taramalarında güneşin yarattığı güneş enerjisinin dünya üzerindeki potansiyeli ve güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürme teknikleri araştırılmıştır. Bu teknikler içerisinde noktasal yoğunlaştırıcı ve termoelektrik modüllerin bir arada bulunduğu genel bir sisteme rastlanmamıştır. Geliştirilecek olan tekniklerle literatürdeki boşluğun kapatılması amaçlanmıştır. Oluşturulan deney düzeneklerinde noktasal yoğunlaştırıcı olarak farklı özelliklerde mercekler kullanılmıştır. Farklı mercek adediyle üç mekanik oluşturularak üç farklı termoelektrik modülün karakteristiği incelenmiştir. Elde edilen elektriksel karakteristikler a300 model güneş pilinin karakteristikleri ile karşılaştırılmıştır.Termoelektrik güç üretimi ısı enerjisinin elektrik enerjisine dönüşme şeklidir. Başka bir deyişle bir yarı iletkenin sıcak ve soğuk yüzeyleri arasında meydana gelen sıcaklığa bağlı olarak kaynaklanan ısının elektrik enerjisine dönüşümüdür. Deney düzenekleri bu tanıma göre tasarlanmıştır. Amaç termoelektrik modüller üzerinde maksimum sıcaklık farkını yakalayarak doğal şartlar altında çevre dostu alternatif bir sistem meydana getirmektir.
Özet (Çeviri)
In this study had been explored electrical energy generate methods with optic system and thermoelectric module using solar radiation. In founded written materials had searched potantiel of the solar energy on the world and converting techniquies of the solar energy to electrical energy. In theese techniques we couldn?t find together the optic sytem and thermoelectric module system. Developed techniques in this thesis had aimed to fill emptiness in the literature about this subject. In the constituted mechanic systems for this thesis were used different optic lenses to make dense. Tests were made with three different mechanics. They had different optic lenses and different thermoelectric modules. In this way three thermoelectric modules had been investigated. Their electrical characteristics had been compared with a300 solar cell?s characteristics.Thermoelectric power generation means converting thermal energy into electric energy. Another mean, temperature difference between cold and hot surfaces of a semiconductor becomes heat energy and it converts into electric energy. The mechanisms had been planned as this definition. The aim is having the maximum temperature differences and creating an enviroment friendly alternative energy.