Elektromanyetik girişimden korunmada ekranlama etkinliği ve elektromanyetik ekranlama uygulamaları
Shielding effectiveness in electromagnetic interference protection and electromagnetic shielding applications
- Tez No: 259100
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde, elektromanyetik girişim sonucu elektronik cihazlar veya sistemler üzerinde meydana gelebilecek sorunları önlemek maksadıyla başvurulan elektromanyetik girişimi önleme tekniklerinden ekranlama ile ilgili araştırmalar yapılmış, var olan ekranlama teorisi incelenmiş, bazı ekranlama malzemelerinin ekranlama etkinliği (SE) ölçülerek elde edilen veriler, teorik hesaplamalarla elde edilen veriler ile karşılaştırılmıştır. Deneysel ölçümler teoride belirtilen esaslar çerçevesinde geliştirilen deney düzeneğinde yapılmıştır.Bu tez; giriş, kaynak özetleri, materyal ve yöntem, araştırma bulguları ve tartışma, sonuç, kaynaklar olmak üzere altı ana bölümden oluşmaktadır.Teorik açıklamaların yapıldığı ilk üç bölüm, ekranlamanın kavranmasına, açıklıkların ekranlamadaki etkinliğinin anlaşılmasına ve ekranlama malzemelerinin değerlendirilmesine kılavuzluk etmiştir. Ölçümlerin yapıldığı dördüncü bölümde ise, bir ekranlama peteğinin ölçümlenen ekranlama etkinliği değerleri teorik hesaplamalarla elde edilen değerlerle karşılaştırılmış ve doğrulanmış, bazı kumaş örneklerinin ekranlama etkinlikleri ölçülerek, bu malzemeler ile ilgili düşünceler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the problems that may occur on electronic devices and systems related to electromagnetic interference have been studied. Moreover, existing shielding theory is described and shielding effectiveness (SE) of some shielding materials are measured and these measurements are compared with the results obtained with theoretical calculations. Experimental measurements are carried out with a developed of experimental mechanism within the framework of the principles in the theory.This thesis consists of six main sections. These are introduction, abstracts of sources, materials and methods, indications of research and discussion, conclusion.The first three chapters include the theoretical explanations which guide to understand shielding, effects of apertures in shielding and to evaluate shielding materials. In the fourth section, some of the SE measurement test methods are described and SE of a honeycomb sample is measured and this measurement is compared and verified with the results obtained with theoretical calculations. Moreover, SE of some shielding textile products are measured and opinions about these materials are described in this section.