Elektromanyetik girişimden korunmada ekranlama ve malzemelerin ekranlama etkinliğinin incelenmesi
Shielding in electromagnetic interference protection and investigation of the shielding effectiveness of materials
- Tez No: 509237
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışmasında, elektronik sistemler ve cihazlar üzerinde sorunlar yaratabilen elektromanyetik girişimin ne olduğu, nasıl oluştuğu, etkileri ve elektromanyetik girişimden korunma yöntemleri açıklanmıştır. Elektromanyetik uyumluluk yöntemlerinden biri olan ekranlamaya ayrıntılı bir şekilde yer verilmiştir. Malzemelerin ekranlama etkinliğini oluşturan yansıma ve soğrulma kayıpları açıklanmış, tek katlı ve çok katlı ekran yapıları incelenmiştir. Malzeme üzerindeki açıklıkların, bağlantı ve birleşim yerlerinin ekranlamaya etkileri üzerinde durulmuştur. Malzeme üzerinde açıklık bulunması gereken durumlarda ekranlamayı iyileştirmek için yapılması gerekenler belirtilmiştir. Malzemelerin ekranlama etkinliğinin belirlenmesi için kullanılan yöntemler anlatılmıştır. Ekranlama kavramının derin bir şekilde anlaşılması için gerekli teorik açıklamalar yapılmıştır. Araştırma bölümünde, ekranlama etkinliği ölçülen bir peteğin verileri teorik hesaplamalarla elde edilen değerlerle karşılaştırılmıştır. Elektromanyetik girişimden korunmada kullanılan EMC toz filtresinin ekranlama etkinliği ölçülmüştür. Tek katlı ve çift katlı ekran yapıları için ölçüm sonuçları karşılaştırılmıştır. Bazı kumaş malzemelerin ekranlama etkinlikleri ölçülerek karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, the electromagnetic interference which can cause problems on electronic systems and devices, its generation, its effects and methods of protection from electromagnetic interference are explained. The shielding, which is one of the methods of electromagnetic compatibility, has been detailed. Reflection and absorption losses forming the shielding effectiveness of the materials are explained, single layer and multi-layer shielding structures are examined. The effects of the apertures on the material, of the seams and of the joints on shielding are discussed. Whenever it is necessary to use apertures on the material, the necessary conditions for the improvement of the shielding is stated. The methods used for the determination of the shielding effectiveness of the materials are described. Theoretical explanations are given so as to provide a solid understanding of the concept of shielding. In the research section, the data of a honeycomb whose shielding effectiveness is measured are compared with the values obtained by the theoretical calculations. The shielding effectiveness of the EMC powder filter which is used for protecting against the electromagnetic interference is measured. The measurement results are compared with each other for the single layer and double layer shielding structures. Shielding effectiveness of some fabric materials are measured and compared.