Probiyotik bakteri izolasyonu ve kültürü yapılan balık türlerinin bağışıklık sistemleri üzerindeki etkisinin tespiti üzerine bir çalışma
A study on isolation of probiotic bacteria and determination of the effects on immun system in cultured fish species
  1. Tez No: 259101
  2. Yazar: MAHMUT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma Çipura (Sparus aurata) ve Deniz Levreği'nin (Dicentrarchus labrax) bağışıklık sistemlerini güçlendirecek probiyotik bakteri izolasyonunu amaçlamaktadır. Bu araştırma için, deniz suyu, balık mukusu ve bağırsaklarından deniz levreği ve çipura için önemli bir patojen olan Vibrio anguillarum'a karşı antagonistik etkisi test edilecek 22 suş izole edilmiştir.Deniz suyundan yapılan izolatta V. anguillarum'a karşı antagostik etki tespit edilmiş, bu izolatın bağışıklık sistemine etkisi araştırılmıştır. Besleme denemesi için 20 gramlık 100 çipura ve deniz levreği 6x106 CFU g-1 bakteri içeren ticari yemle toprak havuzdaki ağ kafeslerde 28 gün boyunca beslenmiştir. Resirküle denemede 4 gramlık 25 çipura ve deniz levreği 6x107 CFU g-1 bakteri içeren solüsyon ilave edilmiş resirküle akvaryumlara konulmuştur. Benzer özellikteki kontrol gruplarında ise bakterisiz ticari yem ve bakterisiz resirküle sistem uygulanmıştır. Deneme süresince 1, 7, 14, 21 ve 28. günlerde örneklemeler yapılmıştır.Balıklardan alınan kan örneklerinde NBT (+) hücreler, Lizozim aktivitesi, Hematokrit değeri, Formül lokosit değerleri incelenmiştir. Probiyotik bakterinin yeme ilave edildiği balık gruplarında levrek balığının 14. gündeki hematokrit miktarı ve çipura balığının 14. gündeki formül lokosit sayısı kontrol grubuna göre istatistiki açıdan önemli bulunmuştur. NBT (+) hücre sayısı ve serum lizozim miktarında yeme probiyotik ilave edilen gruplarda kontrol grubu ve suya probiyotik ilave edilen gruplara göre farklılıklar tespit edilmiş ancak bu fark istatistiki açıdan önemli bulunmamıştır. Ayrıca deneme sonundaki balık ağırlıkları da tespit edilip probiyotik bakterinin ağırlık artışına etkisi de incelenmiş; probiyotik bakterinin etkisi belirlenmiş, fakat bu fark istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to isolate of the probiotic bacteria that strengthen of immune systems of European Seabass (Dicentrarchus labrax) and Gilthead Seabream (Sparus aurata). For this research, 22 isolates obtained from sea water, fish intestine and fish mucus, have been tested for it?s ability to interfere with Vibrio anguillarum that is important pathogen of seabass and seabream.One isolate that was taken from sea water showed an antagonistic effect against Vibrio anguillarum. This bacteria has been investigated about the effect on the immune system. For the feeding trial, a group of 20 gr 100 gilthead seabreams and european seabass? were placed in net cages in soil pond. The bacterial cells (6x106 CFU g-1 ) were mixed in commercial dry fish feed for 28 days. For the resirculate trial, a group of 4 gr 25 gilthead seabreams and european seabass? were placed into a resirculate aquarium supplemented 6x107 CFU g-1 of this isolate for 28 days. Control groups that have similar characteristics received the non-supplemented commercial diet and rearing water. Samples were taken in 1, 7, 14, 21, 28 days for all of groups during the experiment.Nitroblue tetra zolium (NBT) and lysozime activity, hematocrit and leucocyte values were examined in blood samples that were taken from fish. On the groups of probiotics supplemented in fish diet, hematocrit values of seabass and leucocyte values of seabream statically significant than control groups samples on 14th days of research. In the groups of probiotics bacteria supplemented in fish diet, NBT (+) and lysozyme activity higher than other gruops. But this difference wasn?t statically signaficant. Moreover, fish weight were determined at the end of the experiment and the affect of probiotic bacteria on increase of weight was investigated. The affect of probiotic bacteria on the increase of fish weight was detected but this effect was not statistically significant.