Elektriksel deşarj plazma methodları ile suyun sterilizasyonu
Plasma water treatment by electrical discharge methods
- Tez No: 259103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Cansız maddeler üzerinde bulunan mikroorganizmaların, sporlar dahil tüm yasamsekillerinin öldürülmesi olarak tanımlanan sterilizasyonun, atıksu arıtma sistemleriiçin kullanılan kimyasal ve biyolojik uygulamaları, bakterilerin tümünü yokedememesi açısından yetersiz kalmıstır. İnsan sağlığı için gerekli olan bakteristerilizasyonu, plazma yöntemleri ile mümkündür. Plazma sterilizasyonun avantajıkimyasal kullanmadan sıvının bakterilerden ve diğer sporlardan arındırılmasıdır.Bu çalısma,fiziksel yollarla arıtılmıs atıksuyun bakterilerinin parlak desarj yöntemiile sterilizasyonunun sağlanması üzerinedir.
Özet (Çeviri)
Sterilization, defined as full decontamination of all microorganisms including sportype bacterias, chemical and biological applicaitons in waste water treatment is notenough. Bacteria sterilization, which is important for human health, is possible usingplasma treatment of water. In this study, the wastewater refined by physical methodswill be sterilized by the corona discharge technique. Plasma methods can sterilizedwastewater without chemicals.