Programlanabilir mantıksal kontrollü kartezyen robot eğitim seti
Cartesian robot training set controlled by programmable logic control
- Tez No: 259124
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞİNASİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Günümüzde teknoloji alanında çok hızlı gelişmeler olmaktadır. Bu gelişmelerin hayata geçirilebilmesi için eğitim kaçınılmazdır. Bu çalışmada, teknolojide önemli bir yeri olan otomasyon sistemlerinde kullanılan Programlanabilir mantıksal kontrolör (PLC) eğitimi için kartezyen robot sistemi gerçekleştirilmiş ve bir eğitim seti oluşturulmuştur.Çalışmada, PLC kontrolörlü kartezyen robotun gerçek zaman çalışmasında 2 ile 5 [mm] arasında hata değerine neden olduğu saptanmış ve bunun nedenleri irdelenmiştir. Kartezyen robot sisteminin PLC eğitiminde kullanılabileceği, bunun eğitimini alan kişilerin tasarlama, problem çözme yeteneklerini geliştirmelerine katkı sağlayabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, rapid developments in the field of technology have been happening. The training is unavoidable for realization of those developments. In this work, a cartesian robot system has been realized for the training of a Programmable Logic Controller (PLC) used in automation systems that are an important place in technology.In this work, error values in a variety of tasks done by the training set in the range of 2 and 5 [mm] have been found in real-time applications of the cartesian robot with PLC and causes of those errors have been discussed. It has been resulted that this cartesian robot system will enable to be used in the training of PLC and will give contribution to the people for training in developing the ability of problem solving and designing.