RLC filtre devrelerinin eğitimine yönelik Matlab webfigure kullanılarak asp.net tabanlı web arayüzü tasarımı
Asp.net based web interface design with Matlab webfigure for RLC filter circuits education
  1. Tez No: 259127
  2. Yazar: ŞENGÜL BAYSAL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Teknik ve Mühendislik alanlarında en önemli konulardan biri filtrelerdir. Filtre devreleri günlük hayatta hemen hemen tüm elektronik aletlerde kullanılır. Filtre devrelerinin tasarımı ve analizi oldukça zaman alıcı uygulamalardır. Bununla beraber uygun laboratuar şartlarını oluşturmak, öğrencilerin defalarca uygulama yapmasını, eleman değerlerini değiştirip sonuçları karşılaştırmasını sağlamak oldukça güçtür. Bu çalışmada bahsedilen sıkıntıları aşmak için RLC filtre devrelerinin eğitimine yönelik Asp.Net tabanlı Matlab WebFigure içeren bir web sitesi tasarlanarak öğrencilerin zamandan ve mekândan bağımsız olarak istedikleri bir filtre tipine ait analiz sonuçlarını görmesini, kaydetmesini, belirlediği analiz yöntemini kullanarak karşılaştırma yapabilmesini sağlamak amaçlanmıştır. Matlabda hazırlanan fonksiyonlara ait grafiklerin web üzerinde yayımlanması için WebFigure bileşeni kullanılmaktadır. WebFigure konusunda yapılan çalışmaların yok denecek kadar az olması bu çalışmayı daha da önemli hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important subjects in technical and engineering science is filters. Filter circuits are used in almost all electronic devices. Design and analysis of filter circuits are time-consuming applications. Moreover, it?s difficult to formation of laboratory conditions, to provide students to practice and to compare the results by changing elements values. To overcome the difficulties mentioned in this study, it?s aimed that students can see and save the analysis results of a filter type which they want independently of time and place. At the same time, students can compare the results by using analysis method they determined. This can be done by designing a web site which contains Asp.Net based Matlab WebFigure and this is aimed at education of RLC filter circuits. WebFigure component is used for publishing graphics of functions which prepared on Matlab. Scarcely any studies are available regarding WebFigure. This makes this study much more important.