Su pompa istasyonunda kestirimci bakım ve yönetim organizasyonu
Predictive maintenance and management organization in water pump station
- Tez No: 259126
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER K. MORGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Gelişen rekabet ortamında, işletmelerin uzun ömürlü olabilmesi için kullanılan makinelerin, çalışabilirliliğinin ve performansının sürekliliğinin sağlanması çok önemlidir. Günümüzde işletmelerde kullanılan periyodik koruyucu bakım tekniğinde istatistiki yöntemler kullanılarak veya tecrübelere dayanılarak hesaplanan periyotlar arasında da arızaların olması muhtemeldir. Bu nedenle kullanılan klasik bakım faaliyetlerinin dışında, arızaların başlangıç sürecinde tespiti amacıyla kestirimci bakım teknikleri kullanılmaktadır. Kestirimci bakım, sağladığı güvenirlilik ve kalite sayesinde işletmelerde önemli gelişmelerden biridir. Bu çalışmada öncelikle periyodik koruyucu bakım ile kestirimci bakım arasındaki fark anlatılmaya çalışılmış ve incelenen işletme için karma bir bakım modeli önerilmiştir. Ayrıca kestirimci bakım tekniklerinden, titreşim analizi yardımıyla, arızaların titreşim özellikleri hakkında genel bilgiler verilmiş ve su dağıtım sektöründe kullanılan ekipmanın kestirimci bakım uygulaması sonucunda tespit edilen farklı karakteristikteki muhtemel arıza örnekleri incelenmiştir ve bakım yönetim organizasyonu önerilmiştir. Ekipmanın teknik özellikleri ve titreşim ölçüm noktaları belirlenerek bu sisteme ait titreşim ölçüm planı hazırlanmıştır. Bu ölçüm noktalarından belirlenen periyot süresince titreşim ölçümleri alınmış ve analizleri yapılmıştır. Karakteristik arızaların titreşim davranışları araştırılmıştır. Elde edilen veriler, mevcut standartlarla karşılaştırılarak, arızaların tehlikeli seviyelere ulaşarak önemli problemlerin meydana gelmesinin önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Kestirimci bakım uygulamasıyla, arızalara gelişim döneminde müdahale edilerek, işletme verimliliğinin etkinliği ve bakım maliyetlerinin düşürülmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the developing competitive, it is important to keep continious operability and performance of the machines used in businesses. Today, businesses are used in the periodik preventive maintenance tecnique, failures are likely to be between calculated period, using statistical methods or experiences. Therefore this predictive maintenace techniques are used outside of the conventional ones in order to determine any malfunctions at the beginning and in the development process. Predictive maintenance is one of the important developments with its providing reliability and quality. In this study first of all a general information about predictive maintenance, vibration analysis and the vibration characteristics of typical malfunctions has been given and diffrerent types of malfunctions which were determined after the predictive maintenance care of equipment which is used water distribution sector have been analysed and care management organization has been made. Vibration measurement plan for the equipment has been prepared by determining the technical properties and vibration measurement points of the models. Vibration measurements from these measurement points have been obtained on the basis of the determined periods in the study programmes and has been analysing.In these vibration analysis characteristics of typical malfunctions have been are investigated. Data by comparing known standards, it has been targeted to prevent further problems by preemting these malfunctions whivh are under observation before they reach dangerous levels. Thansk to the application of predictive maintenance, by being interfered with malfunctions in the evolution phase and it has been achieved that business efficiency and the effectiveness of the reduction of maintenance costs has been made.