An investigation on the planimetric design efficiency of guestroom floors in 4-star hotels
Ankara ili dahilinde tek parsel üzerine kurulu 4 yıldızlı otellerin standard oda katlarının planimetrik tasarım etkerliği üzerine bir araştırma
- Tez No: 259219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA DÜZGÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Literature bakıldığında, yakın geçmişimizde inşaa edilmiş farklı tiplerde otellerle karşılaşmaktayız. Bu yapılar her ne kadar mimarî olarak birbirinden farklılık gösterse de işlevsel olarak aynı şekilde çalışmaktadırlar. Bu tür yapılarda sağlanması beklenen ortak başarı; inşaat sürecinden başlayıp işletim süreci içinde yapının yapım, bakım ve onarım maliyetlerini en alt seviyede tutmak ve hacimsel olarak fonksiyonelliğe, akıcılığa önem vermesinden geçer. Bu bilgi doğrultusunda, otellerde misafir odaların bulunduğu katların tasarımı ve organizasyonu, katlarda bulunan birimlerin kullanılabilirliğinin ölçülmesinde ve yapının mimarisinin bir bütün olarak incelenmesinde önem taşımaktadır. Tasarımcı, bir yapıyı oluşturmadan önce geçmişte inşaa edilmiş otellerin planimetrik oluşumunu incelemiş olması, onu farklı bakış açılarına yönlendirebilir. Bu yüzden, hali hazırda kullanılan otellerin, konaklamaya gelen müşterilerine ve personeline ayrılmış olan alanların ne kadar verimli kullanıldığı ve nasıl pay edildiği araştırılıp, aralarındaki oransal ilişkiler analiz edilip tasarımcıya ulaştırılmalıdır.Bu çalışmada, Türkiye'nin Ankara ili Çankaya ilçesi dahilinde tek parsel üzerine oturmuş 4 yıldızlı otellerin, misafir odalarının bulunduğu katların planimetrik tasarım etkerliği incelenmiştir. Yukarıdaki özellikleri içeren 25 otelden 9'u rastgele seçilmiştir. %36'lık bir kısmı oluşturan bu yapıların mimari projelerine ilgili kurum ve kuruluşlardan ulaşılmış ve üzerlerinden yapılan ölçümlerle oda katlarının alan hesaplarına dair metrajları çıkarılmıştır. Bu metrajlardan esas alınarak hesaplanan oranlar, geçerliliği Kabul edilmiş etmenlere göre sınıflandırılmış ve saptanan farklılıkların kaynağının belirlenmesi için 3 farklı istatistik çalışmadan faydalanılmıştır. Bunlar ikili t-sınaması (t-testi), dağılım grafikleri ve varyans analizleri yapılmıştır. Ikili t-sınaması ile iki değişken arasında olabilecek ilişkiler incelenmiş; dağılım grafikleri ile iki değişken arasındaki doğrusal bir ilişki olup olmadığının bulunması ve bu doğrusal ilişkinin bir doğrusal denklemle nasıl ifade edildiği incelenmiş; ve varyans analizleri ile de bir değişkenin başka bir değişkenin üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu analizlerden elde edilen sonuçlara bakıldığında yatak başına düşen yapısal alan sınıflandırılarak yapılan incelemelerde oranların farklılık gösterdiği, diğer etmenlere göre yapılan analizlerde ise oranların farklılık göstermediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
A large number of hostelries have been established in Turkey in line with the necessities of our age. From the Seljuk and Ottoman periods, we encounter many variations of these facilities which have come up to our time starting from the caravansaries. Even though these facilities differ architecturally, conceptually they work in the same way. The common feature in almost every one is to keep the maintenance, establishment and repair costs at a minimum level. Functionality and efficient flow in space is a further important concern here. The design and organization of guestroom floors are significant in both evaluating the fuctionality of these units and in examining them architecturally. Knowledge about the planimetric configuration of guestroom floors in previously built hotels may lead even the experienced designer to different perspectives. Individual observations aside, it seems a foregone conclusion that such `knowledge? can best be compiled by way of an objective and therefore reliable study of existing facilities in these terms; more explicitly, in terms of certain germane ratios regarding utilization of built area on guestroom floors. Ergo this study in which has been examined these aspects for the most widespread class of hotel in Turkey; namely those carrying a 4-star designation but situated on a single city plot. For concerns of access and convenience, the sample space was further delimited to those of such facilities located within the Çankaya district of Ankara. Thus, 9 hotels carrying the features mentioned above were randomly selected from a sample space of 25 facilities. Data for area calculations were compiled by the author through measurements taken from their production drawings, such made available by the Building permits office of the Çankaya district.Three different statistical tests were then used to determine whether or not there were any differences between the samples in terms of various area ratios. These tests were regression analyse, t-tests and analyse of variance. Results showed significant differences when net usable areas were classified according to number of beds. No such differences were found when the same analyse were made according to the other factors.