Türkiye Mus macedenicus (Rodentia: Mammalia) türünün moleküler filocoğrafyası
Molecular phylogeography of the mouse Mus macedonicus Petrov&Ru?i? (1983)(Rodentia: Mammalia) in Turkey
  1. Tez No: 259256
  2. Yazar: PINAR ÖZÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSLAM GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Balkan kısa kuyruklu faresi Mus macedonicus Balkan ve Kafkas dağlarının güneyinde geniş yayılışa sahip bir türdür. Bu türün yayılışı ile ilgili olarak Avrupa'da mitokondrial D-loop sekanslarına ait çok sayıda veri olmasına karşın, kuzey alttürü M. m. macedonicus'un batı ve doğu yayılış uçları arasında yer alan Anadolu'da bu taksona ait çok az moleküler veri bulunmaktadır. Bu çalışmada daha önce Türkiye'de iki lokaliteden birkaç fareye ait verilere ilaveten, 41 farklı lokaliteden 71 fareye ait D-loop sekans verileri elde edilerek bu eksikliğin giderilmesi amaçlanmıştır. Türkiye'de bulunan 59 haplotipin daha önce tanımlanmış sekanslarla bir araya getirilerek oluşturulan filogenetik ağaçların hemen hemen her yerinde dağılım göstermektedir. Türkiye fareleri arasında yüksek bir haplotip ve nükleotid çeşitliliği görülmüştür. Bazı kladlar tanımlanmış olmasına rağmen Türkiye'de zayıf bir genetik yapılanma bulunmuştur. Türkiye kladlarına ait haplotiplerin bazıları bu alttürün dağılış alanı içerisindeki bölgelerde bulunan haplotiplerle yakın ilişki göstermektedir. Dolayısı ile bu durum özellikle buzul tabakalarının maksimuma ulaştığı yaklaşık 20.000 yıl önce, Son Buzul Dönemi sonrasında alttürün yayılışını genişletmesinde Türkiye'nin kaynak alanlardan birini temsil ettiğini ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Balkan short-tailed mouse Mus macedonicus is a species with a wide distribution south of the Balkan and Caucasian mountains. In contrast to a substantial amount of mitochondrial D-loop sequences from the West European part of the range of this species, there are few such data from Anatolia that is located between the western and eastern distribution ends of the northern subspecies M. m. macedonicus. This study attempts to rectify this situation, with details of D-loop sequences of 71mice 41 from localities in Turkey, adding to a few mice from two localities previously studied from that country. The 59 Turkish haplotypes were distributed almost throughout phylogenetic trees incorporating sequences described previously, and there was high haplotype and nucleotide diversity among the Turkish mice. There was weak genetic structure in Turkey, although some clades were identified. Haplotypes of the some of the Turkish clades were closely relalated with those described in other localities within the distribution range of this subspecies and it is believed that they derived from Turkey. Thus, this might suggest that Turkey represents one of the source areas for the expansions of Mus macedonicus, especially after the Last Glacial Maximum (LGM) that refers to the time of maximum extent of the ice sheets during the last glacial period, approximately 20,000 years ago.