Kanser epidemiyolojisi ve istatistiksel haritalandırma
Cancer epidemiology and statistical mapping
- Tez No: 259257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Son on yılda ileri mekansal istatistiklerdeki gelişmelerle ve coğrafi bilgi sistemleri teknolojilerindeki bilgisayar kullanımının artışı ile hastalık haritalandırmasına olan ilgide önemli bir artış görülmüştür. Kanser vakalarının coğrafik sınıflandırılması epidemiyolojik çalışmalarda önemli bir rol üstlenmiştir. Bu tez Londra'daki kolera ölümlerini haritalandıran John Snow'un haritasının kullanımıyla başlayan hastalık haritalandırılmasının kısa bir hikayesi ile başlar ve hastalık atlaslarının oluşturulması gibi modern gelişmelerin bir tartışması ile devam eder. Ayrıca bu çalışma oranların standardizasyonu, beklenen oranların hesaplanması ve kanser haritalandırmasında ArcGIS programının kullanılmasını inceler. Kanser epidemiyolojisinin detaylı bir tanımı ve 2002-2007 yılları için kanser ölüm hızı verileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last decade, an explosion of interest in disease mapping, with the recent developments in advanced spatial statistics and the increasing availability of computerized geographic information system technology, has been seen. Geographic clustering of cancer cases has become an issue of concern to epidemiologic studies. The thesis begins with a brief history of disease mapping, including the requisite illustration of John Snow's mapping of cholera deaths in London, followed by a discussion of modern developments such as the construction of disease atlases.This study discusses standardization of rates, calculating expected rates, and the use of ArcGIS program for cancer mapping. An extensive description of cancer epimedimiogly and mortality rate data for the period of 2002-2007 in Turkey were given.