Kasımlar çevresindeki (Eğirdir güneydoğusu, ısparta) üst triyas yaşlı menteşe dolomitlerinin sedimantolojik ve jeokimyasal incelemesi
Sedımentologıc and geochemıstrıcal ınvestıgatıon of Upper Triasscic Menteşe dolomites ın Kasımlar (Eğirdir southeast, Isparta) around
- Tez No: 259312
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ MÜJDAT ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
İnceleme alanında çalışmanın konusunu oluşturan Üst Triyas yaşlı Menteşe dolomitleri gri, açık gri, koyu gri, siyah renkli, masif yapılı, kalın tabakalı, çatlaklı ve yer yer breşik yapılıdır. Menteşe dolomitleri egemen olarak dolomitik bileşimde olup, yer yer kireçtaşlarıyla da ardalanma sunar. Menteşe dolomitleri makroskobik olarak 4 litofasiyese ayrılmıştır. Bunlar, breşik dolomit, kalın tabakalı sert masif dolomit, kırılgan yapılı masif dolomit ve kireçtaşı fasiyesleridir.Dolomitler, ince kesitlerde mikro kristalinden iri kristaline değişen boyutlarda, özşekilli, yarıözşekilli ve özşekilsiz dolomit kristalleri şeklindedir. Menteşe dolomitleri petrografik olarak 8 mikrofasiyese ayrılmıştır. Bunlar, mikro boyutlu anhedral dolomit, orta-iri boyutlu anhedral dolomit, orta-iri boyutlu subhedral dolomit, iri-çok iri boyutlu öhedral dolomit, çamurtaşı, vaketaşı, istiftaşı ve kristalin kireçtaşı fasiyesleridir.Resiyen yaşlı Menteşe dolomitlerinin CaCO3 oranı %50-58 mol arasında, MgCO3 oranı %42-50 mol arasında değişmekte olup, çoğunlukla stoikometrik dolomit bileşimindedir. Dolomitlerin Ba içeriği genel olarak
Özet (Çeviri)
The Upper Triassic Menteşe dolomites formed the subject of study in the study area are gray, light gray, dark gray and black colorful, massive, thick bedded, fractured and locally brecciated structures. The Menteşe dolomites have dominantly dolomitic composition and also provide alternating limestones. The Menteşe dolomites as macroscopic divided into 4 lithofacies which are brecciated dolomite, thick bedded hard massive dolomite, fragile builted massive dolomite and limestone facies.In thin sections, dolomites are from micro crystals to large crystals of varying size, euhedral, subhedral and anhedral dolomite crystals forms. Menteşe dolomites as petrographical divided into 8 microfacies. These are microcrystalline anhedral dolomite, medium-coarse crystalline anhedral dolomite, medium- coarse crystalline subhedral dolomite, coarse - very coarse crystalline euhedral dolomite, mudstone, wackestone, packestone and crystalline limestone facies.CaCO3 and MgCO3 mole ratios of the Resien aged Menteşe dolomites are between 50-58% and 42-50% respectively and the dolomites are mostly stoicometric dolomite composition. Ba content of dolomites is