Biyolojik terör riskine karşı tıbbi müdahalenin etkinliğinin irdelenmesi ve yerel yanıtın geliştirilmesi
The evaluation of the effectiveness of the medical treatments against the bioterrorism risk and the improvement of the local response
- Tez No: 259324
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Halk Sağlığı, Mikrobiyoloji, Biology, Public Health, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, olası bir biyolojik savaş tehdidine karşı gelişmiş ülkelerde yürütülmekte olan çalışmalar ile ülkemizin mevcut olanakları karşılaştırılarak bir durum tespitinin yapılmasıdır. Buna ek olarak, şüpheli bir olgu karşısında en hızlı ve etkin bir tanı sistemi öne sürülmüştür. Ayrıca, böyle bir olgu nedeniyle etkilenmiş olan kişilere dönük tıbbi müdahale etkinliğini artırma konusunda önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışmanın amacı, hekimlerimizin bu tür bir durum karşısında sergilediği performansı eleştirmek değildir.Benzer çalışmalar halen batı ülkelerinde yürütülmektedir. Ancak, bu çalışmalardan elde edilen sonuçlar hiçbir zaman beklenen hedeflere ulaşmamaktadır. Bu çalışmada önerilmekte olan sistem, güçlü bir sürveyans sistemiyle desteklenen ulusal çapta bir hazırlık ve eğitim gerektirmektedir. Bununla birlikte, erken tanı sisteminin kurulması ve kurumlar arasında etkili bir işbirliğinin sağlanması şarttır. ABD hükümeti, milyarlarca dolar harcamasına, kanunlar çıkarmasına, komisyonlar kurarak raporlar hazırlamasına rağmen, beklenmeyen tehditlerin ortaya çıkmasını kesinlikle tam olarak kontrol altına alamadığını itiraf etmektedir.Sonuç olarak bu çalışma, acil bir ulusal plan hazırlamanın önemini ve gerekliliğini vurgulamaktadır. Bunun yanında, en önemli gereksinimlerden biri olan ilaç ve aşı temininin önündeki engelleri en aza indirgemek için başta Avrupa ülkeleri ile işbirliği içerisinde olunmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aimed at determining the situation against to possible biowar threats available resources of Turkey in comparison to the work performed in the developed countries throughout the world. In addition to this, a diagnosis system which would allow identification of suspicious phenomenon in the most effective and the shortest way was suggested. Moreover, the study provided suggestions to increase the effectiveness of clinical treatment for the victims affected from the phenomenon. It is important to note that the study does not intend to criticize the performance of our medical staff under these circumstances.Similar studies have been carried out recently in western countries; however, the results of these studies never provide expected outcomes. The system suggested in this study would require widespread national training and preperation supported with a powerful surveillance system. In addition, it is essential to establish early detection system and provide effective collaboration amongst the institutions. Despite the huge govermental efforts in the USA, such as billions of dollars spent, legal regulations legislated, commisions and reports generated, the US government accepts and declares that they are unable to fully control the management of the unexpected threats.As a conclusion, the present study emphasizes the importance and requirement of the preparation for an urgent national plan. Besides, it is essential to collaborate with primarily European countries in order to remove the barriers restricting the supplies for the medicine and vaccines which are the most important needs.